Çanakkale Deniz Savaşlarında, savaşın denize karşı yapılan savunmasında önemli rol alan tabyalar ve Nusrat mayın gemisinin yanında birde Nusrat mayın gemisi için keşif uçuşu yaparak, Çanakkale efsanesinin doğmasına yardım eden mayınların döşenmesine aracılık eden “Ertuğrul” uçağı vardır.

Nusrat Mayın Gemisi’nin 7 Mart gecesi Çanakkale Boğazı’na mayınları bırakarak başardığı zorlu görev öncesinde, savaşın kaderini değiştiren bir de uçuş vardır ki, bu uçuş pek bilinmez ve maalesef tarih kitaplarımızda pek yer almaz.

Bu uçuş Ertuğrul adlı keşif uçağı ile Yüzbaşı Cemal Bey ve Montör Mehmet’in başarıyla yerine getirdikleri uçuştur.

Osmanlı’nın gücünü göstermek adına Enver Paşa’nın isteği ile yapılmaya çalışılan, İstanbul-Kahire uçuşlarının ikincisinde Yzb. Salim Bey kaptanlığındaki uçak Edremit’te düşer, Salim bey kurtulur.

Çanakkale Savaşı başlar başlamaz ise Harbiye Nezareti harpte kullanılmak üzere keşif uçaklarına gereksinim duyar ve bu uçağın enkazının Kaz dağlarından toplanıp İstanbul’a getirilmesini emreder. İstanbul’da yeniden parçaları bir araya getirilerek, tamir edilen uçak “Ertuğrul” ismiyle yeniden uçar hale getirilir.

İşte bu uçağın pilotu yüzbaşı Cemal Bey ve uçağı yeniden inşaa ederek uçmasını sağlayan montör Mehmet’tir.

Nusrat mayın gemisinin Çanakkale Boğazı’na bir gün önce döşediği mayınların kontrol edilmesi için havalanan Ertuğrul keşif uçağı, boğazda dolaşırken mayınların işgal kuvvetleri tarafından temizlendiğini görüp hemen komutanlarına bilgi verir. Böylece “Nusrat” yeniden mayın döşer.

İşgal kuvvetlerinin mayın temizleme gemisinin Amirale verdiği yazılı bilgide yer alan “temiz” raporuna uygun olarak ertesi gün ilk savaş gemisi “Suffren” boğazı geçmek için gönderilir. Ve bilindik olay, mayınlara çarpıp koskocaman gemi boğazın sularına gömülür. Bununla birlikte nice savaş gemileri de ya batar ya da yara alır.

Kısacası; keşif uçağı mayınların temizlendiği bilgisini vermeyip, Nusrat’ın yeniden mayın döşemesine yol açmasaydı, belki de savaşın gidişatı önemli bir şekilde değişecekti.

* Ertuğrul uçağı, Bleriot XI-2 tipinde bir uçak olup İstanbul-Kahire seferi için İstanbul’dan havalandıktan sonra Küçükkuyu beldesi yakınlarında düşerek kırıma uğrar. Birinci Dünya savaşı sebebiyle İstanbul’da yeniden uçar vaziyete getirilen uçak ikinci bir uçak ile beraber Ocak 1915’de Çanakkale’ye sevk edilmiştir. Nusrat mayın gemisinin döşediği mayınların imha edildiğinin fark edilmesini sağlayan uçak, 18 Mart deniz zaferi sonrasında 22 Mart tarihinde İstanbul’a gönderilerek hurdaya ayrılmıştır.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.