Aatürk Havalimanı’ndan başka taksilerin de yolcu alabileceği kararına ilişkin hem Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can’dan hem de İstanbul Belediyesi’nden açıklama geldi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, UKOME’den bu yönde alınmış bir karar olmadığını açıklayarak İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanlarına dışarıdan yolcu getiren taksilerin, dönüş istikametinde yolcu alabilmeleri hususu görüşülmüş ve konunun tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilecek bir Alt Komisyon toplantısı ile değerlendirilmesine karar verilmiştir” denildi.

İstanbul Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, Anadolu Ajansı’nın servis ettiği haberle ilgili hurriyet.com.tr’ye konuştu. Can, böyle bir kararın alınmadığını ve bu teklifin reddedildiğini söyledi. Kooperatif Başkanı Fahrettin Can şöyle konuştu:

“25 Mayıs’ta yapılan toplantıda biz de oradaydık. Ancak böyle bir karar verilmedi. Havalimanlarının özel güvenlik bölgeleri olması nedeniyle bu teklif reddedildi.

Bizim Atatürk Havalimanı’nda 700 aracımız ve 2 bin çalışanımız var. Taksicilerimizin her ay düzenli GBT’sini alıyoruz, kan gruplarına kadar elimizde tutuyoruz.

İstanbul’da oda seçimleri olduğu için bir takım çevreler birilerine şirin gözükmek için böyle haberler yayıyor. ‘Birileri oraya çökmüş’ diyen İstanbul Taksi Durakları Derneği Başkan Yardımcısı Orhan Demirci, bir defa taksici değil. Kavga her yerde oluyor, böyle bir anlayış çok yanlış.

UKOME toplantısında bir oda başkanının bu teklifi yaptığı doğru, ancak karar reddedildi.”

“KAOS YAŞANIR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kentteki tüm taksilere havalimanlarından müşteri alabilme imkânı getirdiği yönündeki iddiayı değerlendiren Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Ali Alkan, “Bu talep UKOME’ye gelmiş ancak alt komisyona havale edilmiş. Ortada net bir karar yok. Zaten komisyondan ret kararı çıkacağını düşünüyoruz. Aksi takdirde sektörde kaos yaşanır” dedi.

‘EMSAL OLUR’

Böyle bir kararın çıkması halinde tüm Türkiye’de emsal niteliği taşıyacağını belirten Alkan, “Böyle bir karar alınırsa durak sistemi tamamen ortadan kalkar. İsteyen istediği yere gidip müşteri bekler. Bu da çok büyük tartışmalara neden olur. Zaten komisyon da bu teklifi reddedip tartışmayı sonlandıracaktır” diye konuştu.

İBB YALANLADI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de bir açıklama yaparak böyle bir karar olmadığını duyurdu. İBB açıklamasında, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karar ile, kentteki tüm taksilere havalimanlarından müşteri alabilme imkanı getirildiği, UKOME Toplantısında şehirdeki tüm taksicilerin havalimanlarından müşteri alabilmesinin karara bağlandığı ifadeleri gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki:

Söz konusu 25.05.2017 tarih ve 2017/4-5 sayılı UKOME kararı ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havaalanlarına dışarıdan yolcu getiren taksilerin, dönüş istikametinde yolcu alabilmeleri hususu görüşülmüş ve konunun tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilecek bir Alt Komisyon toplantısı ile değerlendirilmesine karar verilmiştir.

Haberde geçen ifade de olduğu gibi havaalanları içerisindeki taksi duraklarının umuma açık taksi durağı olarak değerlendirilmesini gerektiren herhangi bir karar alınmamıştır.

Karar konusu Alt Komisyon toplantısı en kısa sürede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı koordinatörlüğünde düzenlenerek ilgililerine ve kamuoyuna konu hakkında bilgi verilecektir.” (Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.