Tayland’ın ulusal bayrak taşıyıcısı Thai Airways’de iddia edilen yolsuzluk iddiaları hakkında devam eden soruşturmaya 20 kişiyi daha dahil edildi.

Ağustos başında, Tayland Ulaştırma Bakanlığı, bazı Thai Airways çalışanlarının 2003-2004’te Airbus ile yapılan anlaşmadan dolayı sebepsiz zengin olabileceği şüphesiyle bir soruşturma başlattı.

O sırada Thai Airways, şimdi filodan çıkarılan 10 Airbus A340 uçağı için sipariş verdi. 10 uçaktan ikisi, özellikle Bangkok’tan Kuzey Amerika’ya ultra uzun mesafeli uçuşları için planlanmıştı.

İlk olarak planlanan Bangkok-ABD uçuş operasyonlarının başlatılmasının ardından Thai Airways büyük zarar kaydetti. Bangkok Post’a konuşan Ulaştırma Bakan Yardımcısı, A340’ların diğer rotalarda faaliyet göstermesinin ardından kayıpların yaklaşık 400 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Thai Airways’de kurulan soruşturma komisyon başkan yardımcısı Saroj Nimjaroen, yolsuzluk şüphesiyle ilgili ikinci soruşturmanın daha büyük bir planı ortaya çıkardığını iddia etti ve söz konusu 20 kişinin havayolunun kayıplarına yol açan olası kötü yönetimde rllerinin olduğunu belirtti.

Örneğin komisyon, teknik departmanının 567 personele yılda 1.500 saat [ekstra iş] fazla mesai ücreti olarak 198 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını tespit etti .

Saroj, “Bu fazla mesai ücreti gibi büyük bir miktarın ödenmesinin nedeni  ayrıntılı olarak araştırılmasını gerekiyor.” dedi.

Thai Airways % 51’i Tayland Hükümetine ait ve Devlet Girişim Politikası Komitesi (SEPC) tarafından denetleniyor..

Hava yolu son 10 yılda 7 kez zarar açıklamıştı.

Önceki kayıpların yanı sıra Thai Airways, devam eden COVID-19 salgını nedeniyle mali krizle karşı karşıya. Havayolu şirketi, 2020’nin ilk yarısında 28 milyar baht (927 milyon $) net zarar yaptı. Thai Airways mali tablolarına göre, taşıyıcının 2020’nin üçüncü çeyreğinde net zararı 21.53 milyar baht (713 milyon $) oldu.

Havayolu şu anda 14 Eylül 2020’de Merkez İflas Mahkemesi tarafından onaylanan yapılandırma sürecinde.

Mahkeme, Thai Airways için kayyum atadı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.