EVA Air, Tayvan’da karantina kurallarını ihlal ettiği için üç uçuş görevlisini işten çıkardığını bildirdi.

Uluslararası uçuş sonrası Başkent Taipei’e dönen üç uçuş görevlisi, arkadaşlarını ve ailelerini görmek için zorunlu beş günlük karantinayı ihlal etti. Olay uçuş görevlilerinden biri arkadaşlarıyla olan toplantı fotoğraflarını sosyal medyada  yanlışlıkla paylaşınca ortaya çıktı.

EVA Air’den yapılan açıklamada, çalışanların halkın sağlığını riske atabilecek herhangi bir davranışına tolerans gösterilmeyeceği, bununla birlikte işten atılan personele herhangi bir para cezası uygulamayacağını belirtildi.

Hükümetin Mart ayında aldığı karara göre, koronavirüs pandemisinin başlangıcından bu yana Tayvan, uluslararası uzun mesafeli uçuşlarla gelen tüm uçuş ekibi için zorunlu bir ev karantina uyguladı. İki haftalık karantina daha sonra beş güne indirildi.

Uçuş ekipleri diğer ülkelerde kaldıkları süre boyunca havalimanı otellerinden ayrılması ve yerel halkla herhangi bir şekilde temas kurması yasak.

3 Aralık 2020 itibarıyla, Tayvan’da yalnızca COVID-19 hastası bulunuyor. Mart ayından bu yana ülke genelinde toplam vaka sayısı ise 686 kişi.

EVA Air, 1 Aralık’ta Amerika Birleşik Devletleri Biyometrik Çıkış programının bir parçası olarak yeni temassız yüz tanıma teknolojisini başlattı. Yeni teknolojinin, virüs bulaşma riskini de en aza indirebileceği tahmin ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.