15 yıl önce 30 Kasım 2007 tarihinde World Focus Havayolları’na ait TC-AKM kuyruk tescilli MD-83 tipi yolcu uçağı, dönemin Atlasjet hava yolları adına gerçekleştirdiği operasyonda Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada Keçiborlu’da Türbetepe Mevkii’nde düşmüştü.

Kazada 50 yolcu ve 7 mürettebat hayatını kaybetmişti.

Kaza sonrası yaşanan idari, bakım, otorite-denetim ve eğitim konusunda eksiklikler mahkemeye taşınmıştı. Alınan kararlara itiraz edildi. Kazadan tam 9 yıl sonra Mart 2016’da Yargıtay, Dünyaya Bakış Hava Taşımacılık AŞ’nin ortağı, genel müdürü ve teknik müdürü 11 yıl 8’er ay, bakım müdürü ise 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kazada Türkiye’nin yetiştirdiği önemli Nükleer Fizikçi bilim insanları Prof. Dr. Engin Arık, Prof. Dr. Fatma Şenel Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan ve Engin Abat  da hayatlarını kaybetmişti.

Kazada hayatını kaybedenler arasında 6 bilim insanı da bulunuyordu.

Uçakta Isparta’da düzenlenen bilimsel bir toplantıya katılmak için İstanbul’dan gelen Boğaziçi Üniversitesi Nükleer Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Engin Arık, Boğaziçi Üniversitesi Araştırma görevlisi Berkol Doğan, Lisansüstü öğrencisi Engin Abat, Doğuş Üniversitesi Fen Bilimleri Bölümü Başkanı Prof.Dr. Şenel Boyda, Doç.Dr. İskender Hikmet ve Araştırma görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyordu.
Isparta’ya gelen bilim adamları, Eğirdir ilçesinde gerçekleştirilecek ‘Türk Hızlandırıcı Merkezinin Teknik Tasarımı ve Test Laboratuvarının Kurulması’ başlıklı DPT projesinin IV. Çalışma toplantısına katılacaklardı.

Korkunç kazada hayatını kaybedenlerin arasında bulunan 6 bilim insanının Türkiye’nin nükleer araştırmalarında çok önemli role sahip oldukları biliniyordu.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.