Türkiye’nin edineceği 109 adet Genel Maksat Helikopteri Programında örnek olacak ilk helikopter Polonya’dan Türkiye’ye geldi.

C-4 Defence’de yer alan habere göre helikopter için ASELSAN’ın Akyurt Tesislerinde tören düzenlendi. ASELSAN’ın tesislerinde helikopter aviyonik sistemlerinin entegrasyonu parçalara ayrılarak incelenecek.

Genel Maksat Helikopter Projesi

21 Nisan 2011 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin, 2007 yılından bu yana devam eden Türk Genel Maksat Helikopteri Projesi İhalesi, sözleşme müzakerelerine Amerikan Sikorsky firması ile başlanması kararına müteakip, müzakereler nihayetlendirilmiş, 21 Şubat 2014 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında 109 adet T70 helikopterinin TUSAŞ tesislerinde üretilmesine ilişkin sözleşme imzalandı.

Tamamı TUSAŞ tesislerinde üretilecek olan Sikorsky S70 helikopterlerinin Aselsan ürünü modern aviyonik sistemler ve TEI tarafından üretilecek T700-TEI-701 motorları ile donatılması sonucu oluşturulacak T70 helikopterlerinden, altı farklı kullanıcı (Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü) için iki ayrı konfigürasyonda, toplam 109 adet üretilecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.