Cuma, Haziran 14, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Özbekistan Havayollarının özelleştirilmesi sürecini İlker Aycı ve ekibi yönetecek

Özbekistan Havayollarının “dünya standartlarına göre” dönüştürülerek özelleştirileceği bildirildi. Bunun için eski Türk Hava Yolları CEO’su İlker Aycı danışman olarak görevlendirildi.

14 Aralık’ta Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev,  ülkenin Milli havayolunun yeniden yapılandırılmasına ilişkin teklifleri değerlendirdi.

30 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde sivil havacılık işletmelerinin dönüşümüne yönelik görevler tanımlanmıştı. Sürece yabancı danışmanlar dahil edildi. Özellikle havayolunun reformu konusunda Türk uzman İlker Aycı’nın ekibiyle çalışmalar yapılıyor.

İlker Aycı’nın yaptığı sunumda, Havayolunun dönüşümü ve gelişimi için geliştirilen strateji hakkında devlet başkanına bilgi verildi.

Hazırlan raporlara göre, Havayoluna uluslararası deneyime dayalı kurumsal bir yönetim sistemi getirilmesi, uçak sayısının artırılması, hizmet kalitesinin yükseltilmesi ve kargo taşımacılığı ağının genişletilmesi için önlemler alınacağını söyledi. Yabancı yatırımcıların da katılımıyla havayolunun özelleştirilmesi dünya standartlarında tamamlanacak.

Raporda, “Amaç, Özbekistan Havayollarını  önde gelen bir bölgesel havayolu haline getirmek ve aynı zamanda nüfusun iç ve dış hatlarda düşük maliyetli hareketini sağlamaktır”  ifadeleri de yer aldı. Ayrıca, havayolunda proje ofisi kurulması ve dönüşüm sürecinin koordine edilmesi için önerilerde bulunuldu.

Başkan bu planları onayladı ve mümkün olan en kısa sürede uygulanmaya başlanması gerektiğini vurguladı.

Mirziyoyev’in, önerileri onayladığı ve mümkün olan en kısa sürede uygulanmaya başlanması gerektiğini vurguladığı bildirildi.

Mirziyoyev, “Bu alanda on yıl geç kaldık. Havayolu eski moda bir şekilde çalışıyor, yolcular hizmet kalitesinden memnun değil. Ekonomimizi ve turizmimizi geliştirmek istiyorsak tek yolumuz budur” dedi.

Ağustos ayında,  Özbekistan Varlık Yönetimi Ajansı, ülkenin milli havayolu taşıyıcısı Özbekistan Havayolları’nın özelleştirilmesi için bir strateji geliştirecek profesyonel bir danışmanlık şirketi seçimi yarışması açmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR