Türk genel havacılığının önemli isimlerinden Öğretmen Pilot Murat Öztürk’ün aramızdan ayrılmasının ardından üç yıl geçti.

Türkiye’de genel havacılığın tanınması ve gelişmesi adına yaptığı faaliyetler, hava fotoğrafçılığı çalışmaları ve hava akrobasisi uçuşları ile tanınan Murat Öztürk’ün sonsuzluğa gerçekleştirdiği uçuşun ardından iki yıl geçti. Murat Öztürk 19 Mayıs 2013’de Adana’da katıldığı Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri esnasında yaptığı gösteri uçuşu sırasında uçağının düşmesi sonucu 60 yaşında hayatını kaybetmişti.

Uzun yıllar TRT’de haber kameramanı olarak çalışan Murat Öztürk, yaptığı bir haber sonrası havacılığa merak sararak ultralight pilot ve öğretmen pilot lisanslarını aldı. Uçuş yapmak üzere bir arkadaşı ile birlikte Büyükçekmece yanındaki tarlayı satın alan Öztürk buraya yapılan toprak pist ile küçük bir sportif hava meydanı oluşturuldu. Kameramanlığı bırakan Öztürk, Hezarfen’i asfalt pisti ve hangarları ile genel havacılığa hizmet verecek hale getirdi. Ardından Top Air şirketini kurdu. Tam bir gökyüzü âşığı olan Öztürk, hava akrobasisinde dünyadaki sayılı isimler arasında yerini alırken hava fotoğrafçılığı ile de çok sayıda ödül kazandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.