Pakistan Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, Çin ile iş birliği dahilinde geliştirilen 14  adet “Jf-17 Thunder Block II” savaş uçağını teslim alındığı açıklandı

İslamabad ile Pekin yönetimleri arasında ortaklaşa geliştirilen 14 adet iki koltuklu Jf-17 Thunder Block II savaş uçağının PAF’a teslimi için düzenlenen törene, Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver ile Çin’in İslamabad Büyükelçisi Nong Rong katıldı.

Enver, burada yaptığı açıklamada, uçakların yapımında birlikte çalışan Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) ile Çin Ulusal Havacılık Teknolojisi İhracat ve İthalat Şirketini (CATIC) tebrik ederken, uçakların tesliminin Pakistan için önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Söz konusu uçaklar PAF pilotlarının operasyonel ve eğitim yeteneklerini geliştirmek için tasarlandı.
Pakistan, 2 binin üzerinde savaş uçağına sahip Hindistan ile rekabet gücüne kavuşabilmek adına hava filosunu güçlendirmeye çalışıyor.

Pakistan ile Çin, yapımına başladıklarını duyurdukları Jf-17 Thunder Block III serisinin Rafale savaş uçağı ile eş değerde olacağını belirtiyor. PAC ile CATIC iş birliğinde şimdiye kadar PAF’a 100’ün üzerinde Jf-17 Block I ve Block II savaş uçağı teslim edildi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.