Pakistan Uluslararası Hava Yolları (PIA), 28’i sahte lisans sahibi oldukları için görevden alınan 60 pilotu işten çıkardı. Karar, Pakistanlı pilotların% 40’ının şüpheli derecelere sahip olduğunu tespit eden yerel düzenleyicinin yakın tarihli soruşturmasının ardından geldi.

Haziran 2020’de, Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi’nin (PCAA) 860 aktif Pakistanlı pilottan 262’sinin pilot sınavlarına kendilerinin girmediğini ortaya çıkaran çalışmasının ardından, PIA, 426 pilotundan 150’sini derhal uçuşunu durdurdu.. 4 Ağustos 2020’de Pakistan’ın bayrak taşıyıcısı, 60 pilotun görevden alındığını açıkladı.

Sahte belgelere sahip oldukları için ihraç edilen 28 kişiye ek olarak, bir kısmı da gerekçesiz devamsızlık veya genel yetersizlik nedeniyle çıkarıldı. Bir PIA sözcüsü yerel haberlere verdiği demeçte, Yakın zamanda şirket içinde yolsuzluğa karışan iki çalışanın da işten çıkarıldığını belirtti.

22 Mayıs 2020’de 97 kişinin hayatına mal olan PIA Flight PK8303’ün kazasına ait PCAA incelemesinin sonuçları yayınlandı. İlk bulgular, pilotların ihmaline ve hava trafik kontrolörlerinin yeterli tepki vermemesini işaret etmektedir.

Avrupa Birliği Hava Güvenliği Ajansı (EASA), ülkenin bayrak taşıyıcısının Avrupa Birliği’ne ve Avrupa Birliği’nden pakistana operasyonlarını askıya aldı. Yasak, 1 Temmuz 2020’de altı ay süreyle yürürlüğe girdi. Vietnam’da 27 Pakistanlı pilot (11’i Vietjet Air ile ve 1’i Jetstar Pacific ile) Vietnam Sivil Havacılık Otoritesi tarafından araştırmanın derinleştirilmesi için uçuşları durduruldu.

10 Temmuz 2020’de Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan Uluslararası Havayolları’nın (PIA) “havacılık emniyetle ilgili ciddi endişeleri” gerekçe göstererek hava sahasındaki uçuşlarını yasakladı. 15 Temmuz 2020’de Uluslararası Havacılık Güvenliği Değerlendirmesi (IASA) programı kapsamında FAA, Pakistan Sivil Havacılık Otoritesinin ICAO’nun emniyet standartlarına uymadığını tespit etti. Böylece, Güney Asya ülkesi resmi olarak Kategori 2 derecesine indirilerek tüm operatörlerin(pakistan) Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuşu engellendi.

Sağlıkla Emniyetli Uçuşlar dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot (E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.