27 Şubat’ta düşen Mi-17 V-5 tipi helikopter için yürütülen soruşturmada helikopterin dost ateşi ile düşürüldüğü tespit edildi.

Hindistan ve Pakistan arasında savaşın eşiğine gelinen olayda Srinagar Hava Üssü’nden kalkan Mi-17 V-5 tipi helikopter kalkışından sadece 10 dakika sonra vurularak düşmüştü. Olay günü Pakistan ve Hindistan jetlerinin bölgeye sadece 100 kilometre mesafede it dalaşı gerçekleştirmiş olması nedeniyle konuya dair ilk ihtimal olarak Pakistan uçağından ateşlenen bir füze ile vurulma olduğuna kanaat getirilmişti. Konuyla ilgili olarak yürütülen soruşturmada birçok kural ihlali tespit edilirken Hindistan Hava Kuvvetleri’ne yakın kaynaklar vur emrini veren komutan hakkında da soruşturma başlatıldığını ifade ediyor.

Olay günü hava savunma sisteminin dost/düşman tanımlama sisteminin (IFF) neden çalışmadığı konusunda da araştırma başlatıldı. Hava savunma sisteminde helikopterin bir insansız hava aracı olarak tanımlandığı bunun kasti bir durum mu yoksa bir hatadan mı kaynaklandığı konusu araştırılıyor.

‘Dost Ateşi İle Vurulma’ olarak incelenmesi sürdürülen olayla ilgili olarak birden fazla askerin cinayet ve kasten adam öldürme suçlamasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.