Macaristan merkezli düşük maliyetli hava yolu şirketi Wizz Air, ilk uçuşunun üzerinden geçen 15 yılda 200 milyon yolcuya ulaştı.

Wizz Air ilk uçuşunu 19 Mayıs 2004’de Polonya’nın Katoviçe kentinden Londra Luton Havalimanı’na gerçekleştirmişti. Aradan geçen 15 yılda Avrupa’nın en hızlı büyüyen hava yolu unvanını kazanan Wizz Air 112 uçaklık filo büyüklüğüne ulaşırken filosuna Avrupalı üretici Airbus’ın A321neo serisi ile genişletiyor.

Kısa süre önce Viyana Havalimanı’na operasyon merkezi kuran şirket Brexit sonrası İngiltere merkezli operasyonlara devam edebilmek için Wizz Air UK isimli bir şirket de kurdu. Budapeşte merkezli uçuş eğitim merkezi de açan şirket Polonya başta olmak üzere alt şirketleri ile Avrupa genelinde hızlı bir büyüme stratejisi güdüyor.

İlk uçuşundan 2015 yılına kadar 100 milyon yolcu taşıyan şirket son dört yılda bu sayıyı ikiye katlayarak 200 milyon yolcuya ulaştı. 2004 yılında ilk uçuşun gerçekleştirildiği Katoviçe’ye Ukrayna’nın başkenti Kiev’den gelen yolcular 200 milyonuncu yolcular olarak küçük bir tören ile karşılandı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.