Pamukkale bölgesinde faaliyet gösteren sıcak hava balonu/yamaç paraşütü işletmeleri ve turizm acentelerinin ortak satış ve rezervasyon kanalı kurmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen soruşturma tamamlandı.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şöyle;

Pamukkale bölgesinde faaliyet gösteren sıcak hava balonu/yamaç paraşütü işletmeleri ve turizm acentelerinin ortak satış ve rezervasyon kanalı kurmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri iddiası üzerine yürütülen soruşturma tamamlandı. 

25.03.2021 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda;

  1. Anadolu Balonculuk Havacılık Turizm Reklamcılık Danışmanlık Ltd. Şti.,
  2. Denizli Havacılık Turizm Ticaret Ltd. Şti.,
  3. Elis Balonculuk Havacılık ve Eğitim Turizm Ticaret Ltd. Şti.,
  4. Eylül Havacılık Turizm Ticaret Ltd. Şti.,
  5. Pamukkale Balonculuk Havacılık Tur. Rek. Org. Pet. San. ve Tic. Ltd. Şti.,
  6. Pamukkale Birlik Online Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin

sıcak hava balonu uçuş hizmetleri pazarında fiyat tespiti ve müşteri paylaşımına yönelik anlaşma/uyumlu eyleme taraf olmaları sebebiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini amaç bakımından ihlal ettiklerine, dolayısıyla Anadolu Balonculuk Havacılık Turizm Reklamcılık Danışmanlık Ltd. Şti.,Denizli Havacılık Turizm Ticaret Ltd. Şti., Elis Balonculuk Havacılık ve Eğitim Turizm Ticaret Ltd. Şti., Eylül Havacılık Turizm Ticaret Ltd. Şti. ve Pamukkale Balonculuk Havacılık Tur. Rek. Org. Pet. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne idari para cezası verilmesine, Pamukkale Birlik Online Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin 2020 yılı cirosu bulunmadığından idari para cezası verilmesine yer olmadığına;

  1. Hürkuş Havacılık Turizm Ltd. Şti.,
  2. T4T Turizm Taşımacılık Seyahat Acenteliği ve Ltd. Şti.,
  3. Pamukkale Birlik Online Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin

yamaç paraşütü uçuş hizmetleri pazarında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal etmediklerine; 

Anadolu Balonculuk Havacılık Turizm Reklamcılık Danışmanlık Ltd. Şti. ve Denizli Havacılık Turizm Ticaret Ltd. Şti. ortaklığında bulunan Elis Balonculuk Havacılık ve Eğitim Turizm Ticaret Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi kapsamında rekabeti kısıtlayıcı etkilere sahip olduğu, ilgili anlaşmanın 4054 sayılı Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulları sağlamaması nedeniyle bireysel muafiyet alamayacağı, bu nedenle Elis Balonculuk Havacılık ve Eğitim Turizm Ticaret Ltd. Şti.’nin mevcut hissedarlık yapısının sonlandırılmasına,

karar verildi. 

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 25.03.2021 tarih, 21-17/209-87 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.