UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Pamukkale’nin balonla havadan gezilebilmesi, travertenlerin ışıklandırılması ve ışık şovlarıyla görsel olarak güzelleştirilmesi amacıyla yapılması gereken işlerin görüşüldüğü toplantı Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Altıparmak’ın konuşmasının ardından travertenlerin belirli sürelerle sınırlı olarak ışıklandırılması ve Denizli’nin kültürel-doğal zenginliklerinin sergilenerek dünya çapında etkin bir tanıtımını sağlayacak ışık oyunları ile ilgili projenin sunumu, UNESCO Dünya Miras Listesindeki yerlerde ışıklandırma projeleri uygulama tecrübesi bulunan uluslararası bir mimarlık şirketinin Türkiye temsilcisi olan Mimar Umut Durmuş tarafından yapıldı.
Daha sonra Pamukkale semalarında sıcak hava bolunu uçuşu ve uygulanabilirliği konusunda yetkililer tarafından bilgiler verildi. Verilen teknik bilgilerde Pamukkale’de sıcak hava balonu kalkış ve iniş noktaları ile balonların havada izleyecekleri rotalar uzmanlar tarafından masaya yatırıldı. Toplantıda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Temsilcisi Sinan Çetinkaya Kapadokya’daki balon uçuşları ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü adına yapmakta olduğu çalışmalarını, tecrübelerini ve balon uçuşlarının Kapadokya yöresine kattığı artı değerleri ifade ederek, balon uçuşlarının Pamukkale bölgesinde de uygulanması için elverişli şartların olduğunu ve balon uçuşlarının yöre turizmine çok olumlu katkılarının olacağını katılımcılarla paylaştı. Türk Hava Kurumunun bir kuruluşu olan Gökçen Havacılık Genel Müdürü Erdoğan Arslantaş da Pamukkale’de balon uçuşları ile ilgili yasal mevzuat, uçuşların nasıl gerçekleştirileceği ve projenin uygulanabilirliği ile ilgili sunum yaparak Vali Altıparmak ve diğer katılımcıları bilgilendirdi.

Yapılan bilgilendirmelerin ardından Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Pamukkale’de travertenlerin belirli sürelerle sınırlı olarak ışıklandırılması, ışık oyunlarını sağlayacak ışık sisteminin kurulması ve sıcak hava balonu uçuşlarının faaliyete geçirilmesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Denizli Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ve ilgili diğer kurumların konu ile ilgili yasal düzenlemelerini dikkate alarak ve UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan Pamukkale’nin korunması ile ilgili azami özeni göstererek projelerin hazırlanması için gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.