Havacılık endüstrisi şimdiye kadarki en kötü kriziyle karşı karşıya. İşten çıkarmalar, işten çıkarmalar ve ücret kesintileri normal hale geldi. Pilotlardan havalimanı personeline kadar, endüstri çalışanları en çok etkilenenler oldu. Hayatları kolaylaştırılabilir mi? Şirketler krizden sonra güvenli bir geri dönüş sağlamak için ne yapabilir?

Air Convention Digital Week 2020’nin özel panelinde konuşan bazı sektör temsilcilerinin bu konudaki görüşleri şöyle;

  1. Motivasyon yüksek tutulmalıdır.  Devam etme isteğini kaybetmek en iyi personeli kaybetmek anlamına geldiğinden, hem yeni yetenekler hem de deneyimli çalışanlar için moralleri yüksek tutmak önemlidir. Motivasyon başarıyı yönlendiriyor gibi görünse de bunun tersi doğrudur; başarı motivasyonu yönlendirir.  Bu insanların zorluklara katlanarak başardıklarını hissetmelerini sağlayacak ve motive edecektir.
  2. İletişim anahtardır.  İster ücret kesintisi yapmak, işgücünüzü azaltmak veya yenilenen uçuşlar için personel seçmek, iletişim halinde olmak, yeterli açıklamalar yapmak ve geri bildirimleri değerlendirmek, yapılabilecek en önemli şeylerden biridir.
  3. Sözler yerine getirilmelidir.  İş gücünü korumak ve işten çıkarmaları en aza indirmek için her türlü olasılıktan yararlanmak çok önemlidir, bu nedenle ücret kesintileri gibi acı verici uygulamaların ardından somut  sözler verilmelidir. Örneğin, maaşın ne zaman iade edileceği veya maaşın kaybedilen kısmının ne zaman iade edileceği gibi.
  4. Kaynaklara yeniden odaklanmak gerekiyor. Kargo ve geri dönüş uçuşları sektörün bir bölümünü canlı tutarken, iç hatlar belirli bölgelerde toparlanmaya işaret ediyor. Gelir seçenekleri konusunda esnek olma ve mevcut kaynaklara odaklanma yeteneği, bir şirketin çalışanları için büyük bir fark anlamına gelebilir.
  5. Eğitim sürdürülmelidir. Geçici olarak yere çekilmiş uçuş ekiplerini iyi durumda tutmak ve yeni işe alınanları motive etmek için işlevsel bir eğitim süreci oluşturulmalıdır. Simülatörlerden en iyi şekilde yararlanmak -hatta gerekirse geceleri çalıştırılabilir – nihai iyileşme için hazırlanmanın tek yoludur.
  6. İşten çıkarılan çalışanlar desteklenmelidir. İş teklifleri, tavsiyeler sunmak veya en azından en kötü sonuçlarla karşı karşıya kalan çalışanlarla iletişimi sürdürmek için girişimler sürdürülmeli. Bu girişimler, işgücünü motive edecek ve nihayetinde endüstri iyileştikçe daha iyi koşullara yol açacak.
  7. Sağlam test mekanizmaları kurulmalıdır . COVID-19 aşısının tam olarak elde edilebilmesi uzun zaman alabilir. Hem çalışanların hem de yolcuların iyiliği için, hızlı ve güvenilir bir test yönteminin yanı sıra hayata geçmesi için protokoller uapılmalıdır. Yolcu talebi var, ancak  bir güvensizlik var. Bunu çözmenin yolu ise geniş kapsamlı bir analiz yapmaktan geçer.
  8. Karamsarlık giderilmeli. Herkes çok kısa sürede ne kadar başarı elde edildiğini unutarak mevcut durumun olumsuz yönlerine odaklanmayı sever. Pandemi birkaç aydır devam ediyor, ancak bir ömür önce başlamış gibi görünüyor. Bu birkaç ayda, normal koşullarda yıllar hatta on yıllar sürecek başarılara ulaşıldı ve şimdi kısa bir süre önce kimsenin hayal bile edemeyeceği teknoloji ve yöntemlerin olduğu unutulmamalı.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.