Zaman zaman hasarlı pasaport yüzünden sıkıntı yaşayanların hikâyelerine tanık olmuşsunuzdur. Çünkü pasaportunuzda, gideceğiniz ülkeye ait vizenin olması tek başına yeterli olmadığı gibi bazı ülkelerin özel kuralları ve detaylı istekleri de olabiliyor. Rusya ile yaşadığımız hadise gibi durumlarda ise bu hususlara daha fazla dikkat ediliyor. Mesela pasaportunuzda belirli sayıda boş sayfa istenmesi bunlardan biri. Seyahate çıkacağınız ülkeler hakkında bu tarz detayları kontrol etmemeniz halinde, kurallardan birisine takılarak, pasaport kontuarından ülkenize geri yollanabilirsiniz.

Pasaportlara dair kuralların şakaya gelmeyeceğini hatırlatarak, ülkelere göre değişebilecek olan 6 önemli detayı derledim. Eğer pasaportunuzda bunlardan birisiyle sorununuz varsa ve yola da çıkmışsanız, en azından gideceğiniz ülkenin sınır kapısında daha kibar olmaya, memurlarla fazla diyaloğa girmeden, alttan almaya çalışın. İşte pasaportunuzda sizi sıkıntıya sokabilecek 6 husus…

1- Yıpranmış bir pasaport

Pasaportunuzun fiziki olarak aşınmamış, yırtılmamış, tahrip edilmemiş ve içinden sayfa eksilmemiş olması gerekir. Özellikle fotoğraf ve kimlik bilgilerinizin olduğu sayfada çizik, iz, akıntı, hasar, ıslaklık gibi tahribatlar olmaması oldukça önemli. Islanarak hasar gören pasaport vakaları oldukça yaygın. Tahrip edilmiş bir pasaport görevlilerin dikkatini çekeceği gibi sizin başınızı da ağrıtabilir.

2- Vizesiz olmuyor

Vize isteyen bir ülkeye mi, yoksa kapıda bu meselenin halledildiği ya da vizesiz bir devlete mi gidiyorsunuz? Yolculuğunuz transit geçişler gerektiriyor mu? Aktarma noktalarında ilgili ülkeye giriş yapmanız gerekiyorsa vize prosedürleri nedir? Bu gibi hususları göz önünde bulundurun. Pasaportunuzu değiştirdiniz ve vizeniz eski pasaportta kaldıysa, eskisini yanınıza almayı unutmayın.

3- Boş sayfa şart

Bazı ülkeler, pasaportlarda en az 2 tane tamamen boş sayfa istiyor. ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre bazı ülkeler de 4 tam boş sayfa talep ediyor. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi devam ediyor olsa bile yeterince boş sayfaya sahip olmayan bir pasaportun kabul edilmeyebileceğini unutmayın. Ülkemizde sadece pasaport defter bedelini ödeyerek yeni bir pasaport çıkarabilir, eski pasaportunuzdaki geçerli vizeleri de kullanmaya devam edebilirsiniz.

4- Geçerlilik tarihine dikkat

Pasaportunuzun son kullanma tarihi için 6 aydan daha az bir süre varsa, gideceğiniz ülkenin görevlisi bunu gerekçe göstererek giriş izni vermeyebilir. Özellikle Schengen ülkeleri yani hemen hemen tüm Avrupa, bu konuda sorun çıkarabiliyor. Özellikle son dönemde Avrupa Birliği ülkelerine yaşanan göç dalgası sebebiyle daha dikkatli davranılıyor.

5- En son haliniz önemli

Ciddi bir kilo değişimi yaşadınız mı? Önemli ölçüde farklı bir saç modeli veya rengi mi deniyorsunuz? Yüzünüzde yeni bir dövme ve/veya piercing var mı? Önemli bir yüz cerrahisi geçirdiniz mi? Bu gibi bir durumda kendinizi ifade etmek için elinizde yeterli kanıtlar olduğundan emin olmalısınız. Eskiye ait bazı başka fotoğraflar ve buna benzer diğer kanıtlarla kendinizi görevliye açıklamanız gerekebilir. Tüm bu sorunları yaşamak istemiyorsanız, en son halinizi gösteren fotoğrafınızın pasaportta olmasına özen gösterin.

6- Uzun ve farklı isimler

Seyahatiniz için her şey hazır olabilir, ama isminizin uçak bileti ve/veya biniş kartınıza, pasaportunuzdakiyle uyumlu şekilde yazıldığından emin olun. Küçücük imla ve yazım hataları yüzünden bazı havayolu şirketleri veya ülkelerde giriş sorunu yaşayabileceğinizi unutmayın. Özellikle uzun ve birden fazla isme sahip olanlar, telaffuzu farklı olanlar bu detaya özen göstermeli…(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.