Terör saldırıları, Rusya krizi ve son olarak darbe girişimi nedeniyle turizm sektöründe yaşanan kan kaybı Pegasus’u da etkiledi.

İkinci çeyrekte 13,63 milyon lira zarar açıklayan şirketin ilk altı aydaki zararı 203,8 milyon liraya ulaşırken şirket yıl sonu hedeflerinde aşağı yönlü revizyona gitmişti.

Türkiye genelinde yılın sekiz ayında hava yolu yolcu trafiği yüzde 4,7 azalışla 116 milyon 248 bin 734’e gerilerken, dış hat yolcu trafiği yüzde 23,9 azalışla 8 milyon 578 bin 485’e geriledi.

BloombergHT’nin sorularını yanıtlayan Pegasus CEO’su Mehmet Nane, yurtdışından gelen yolcu sayısında sorun yaşandığını belirtti.

Pegasus’un ülkedeki gelişmelerden turizm sektörüyle aynı oranda etkilendiğini kaydeden Nane, “Bayram biraz ilaç oldu ama bayram öncesi yaşadığımız bazı olaylar, kaybettiğimizi geri getirmeye yetmedi. Ama bayram kesinlikle çok ciddi bir ilaç oldu. Yurtiçindeki trafikte çok fazla sıkıntı yok. Esas yurtdışı kaynaklı sıkıntı var. 2017’de alınan tedbirler ve Türkiye’nin bu konuda modernleşmesi adımlarının, 2017’de açıklarımızı kapatacağına inanıyoruz” diye konuştu.

ÇİFT HANELİ BÜYÜMEYİ DEVAM ETTİRECEK

İlk 6 ayda yüzde 10,8 oranında net büyüme kaydeden şirketin yıl sonu beklentisi çift haneli büyümeyi devam ettirme yönünde.

Yatırımlarını durdurmadıklarını bildiren Nane, 19 Temmuz’da dünyanın ilk CFM motorlu Airbus A320neo uçağını getirdiklerini ve demokrasiye olan inançlarını göstermek amacıyla uçağa ‘Demokrasi’ adını verdiklerini dile getirdi.

Pegasus CEO’su, “Bu sene bünyemize 9 adet yeni uçak katıyoruz. Önümüzdeki sene bu sayı artı 8 olacak” dedi.

Üçüncü Havalimanı’nın 3 fazda gerçekleşeceğini bildiren Nane tekliflere açık olduklarını şu sözlerle anlattı: “İlk faz, eğer Atatürk Havalimanı kapatılacaksa Atatürk Havalimanı’nın ikamesi olacak. Bize ordan artı bir fırsat çıkacağını düşünmüyorum ama 3. ve 4. pistler yani 2. fazda eğer bir potansiyel olursa tabiiki biz bu tür projelere her zaman açığız. Eğer bize böyle bir talep gelirse değerlendirmeye alırız ama henüz böyle bir talep gelmediği için bu konuda aldığımız bir karar ya da çalışmamız yok.”  (Ceren Dilekçi-BloombergHT)

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. ben pegasusun yerinde olsan izmit cengiz topeli ikinci bir üs yaparım. ileride çok pişman olmadan ufaktan bu işe başlarım. izmit + adapazar +düzce 3,5 milyon potansiyel. ve bunların çoğu istanbula yolculk ve havalimanında zamna kaybedeceğine havayolunu kullanmıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.