Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, Dünya Havacılık Festivali’nde Bloomberg’e verdiği söyleşide, “İntikam turizmi sona erdi, ancak bu talebin azalacağı anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı. Pegasus’un bugüne kadarki en yoğun yazını geçirdiğini söyleyen Öztürk, yakıt tüketiminin yüzde 45’inin bu yıl için hedge edildiğini açıkladı.

Dünyanın dört bir yanından havacılık temsilcileri, pandemiden sonraki ilk yıl sektörün durumunu değerlendirmek üzere Dünya Havacılık Festivali için Lizbon’da bir araya geldi. Festivale katılan havayolları arasında Pegasus, EasyJet ve Wizz Air Holdings gibi şirketler yer aldı.

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk, Dünya Havacılık Festivali’nde sektördeki son gelişmeleri Bloomberg’e değerlendirdi.

Pandemi sebebiyle iki yılı bulan kapanmalardan sonra dünyaya yayılan seyahat hareketleri “intikam turizmi” olarak adlandırılmıştı. Bu kavrama değinen Öztürk, “İntikam turizmi sona erdi ancak bu talebin azalacağı anlamına gelmiyor.” dedi.

Öztürk, Eylül ve yaz aylarındaki güçlü seyahat isteği nedeniyle talebin devam ettiğini belirtirken, Pegasus’un bugüne kadarki en yoğun yazını geçirdiğini ve yakıt tüketiminin yüzde 45’inin bu yıl için hedge edildiğini açıkladı.

Sektör yoğun yaz seyahat sezonunda patlama yaşarken pandemiden miras kalan bazı sorunlar devam ediyor.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar, yeni uçaklara talebin yüksek olduğu bir dönemde uçak üretiminin sekteye uğraması ve kurumsal seyahatlerin birçok havayolunun beklediğinden daha yavaş bir hızda gerçekleşmesi bu sorunlar arasında gösteriliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.