Pegasus'un 100. Uçağı 'Cumhuriyet' Samsun Havalimanında Su Tagı ile karşılandı

Sevgili Havacılık Dostları,

Pegasus Havayolları’nın 14 ay öncesinden başlayan planlamaları ile, Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100. uçağını teslim alması ve ardından TC-RDP tescilini alan Airbus A321 Neo uçağına “Cumhuriyet” ismi verilmişti.

Teslim alınışından itibaren neler yaşanmıştı kısaca hatırlayalım;

30 Eylül’de teslim alındı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda su takı ile karşılandı

6 Ekim’de PC2666 sefer sayısı ile ilk uçuşunu Ankara’ya yaptı. Esenboğa Havalimanı’nda su takı ile karşılandı

26 Ekim’de özel bir uçuşla Cumhuriyetimizin 100. yılına ithafen gökyüzüne ‘100’ yazdı, flightradar24 sitesi üzerinden uçuşu takip ettik

3 Kasım’da Marsilya uçuşu öncesi bir sürpriz oldu ve kabinde prematüre bir doğum gerçekleşti

10 Kasım’da PC 1923 gidiş ve PC 2023 dönüş sefer sayılı özel uçuşlarıyla milli mücadelemizin başladığı şehrimiz Samsun’a “Cumhuriyet” uçuşu gerçekleştirdik.

Özetle Samsun Cumhuriyet Gezimizden Bahsedeyim;

TC-RDP Cumhuriyet uçağının bir fotoğrafını çekmek için can atarken kendimi kişisel blogum ve Bağımsız Havacılar yazarı olarak Samsun Basın Gezisinde buldum.

Yolculuk boyunca ve Samsun’da bol bol havacılık ve sektörden konuştuk. Pegasus Havayolları CEO’su Güliz Öztürk 2023 yılını değerlendirdi ve havacılık sektörünü de derinden etkileyen pandemi sırasında kendilerini hazır tutup, sonrasında hızla toparlanıp, pandemi öncesi 2019 yılına göre %32 kapasite arttırdıklarını; 2024 yılında 17 adet yeni nesil uçağı daha filosuna katarak kapasite yatırımlarına devam edeceklerini söyledi. Yönetim kurulu başkanı Mehmet Nane de sektördeki gelişmeleri değerlendirdi.

Güzel olduğu kadar güçlü ve ekonomik, çevreye duyarlı olan A321 neo “Cumhuriyet” ile uçuşumuz 10:15,de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda başladı. Sessiz ve konforlu bir yolculuğun ardından Samsun Çarşamba Havalimanı’na indik ve su takı ile karşılandık.

Uçağın önünde hatıra fotoğrafları çekip otobüsle lokal rehberler eşliğinde Samsun turumuza başladık. İlk önce Niyazi Kesim Restoran’da yöresel yemekler eşliğinde havacılık sohbetleri yaptık, sektörü değerlendirdik.

Sonrasında Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak üzere karaya çıktığı yere 1931 yılında Samsunlular tarafından yaptırılan ‘Onur Anıtı’nı ziyaret ettik. Yaklaşık 9 metre yüksekliğinde, kararlılığı, cesareti, kurtuluş savaşının başlangıcını simgeleyen devasa bir heykel.

Anıt ile Bandırma Gemisi’nin iskele olmadığı için açığa demirlediği yere, günümüzde doldurulmuş olan bölgeyi yürüyerek Tütün İskelesi’ne vardık. Sonra Bandırma Gemisi’nin bire bir kopyasının bulunduğu müzeyi ve gemiyi ziyaret ettik. Kurtuluş mücadelesinin başlangıcını düşündük, zaman zaman duygulandık ve dönüş yolculuğumuz için Samsun Çarşamba Havalimanı’na geldik.

18:05 kalkış saatimizdi ve güneş batmıştı. Cumhuriyet, gece daha da güzel görünüyordu. Fotoğraf ve videolar çekerek uçaktaki yerlerimizi aldık ve güzel bir yolculuğun ardından İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na vardık. Vedalaşmaların ve yeni organizasyonlarda buluşma temennilerinin ardından ayrıldık.

Gezinin planlanıp organize edilmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Herkes çok sıcakkanlı, çok misafirperverdi.

Cumhuriyet, teknolojik baktığımızda yeni nesil son derece konforlu ve çevreci bir uçak olmasına rağmen siz, kuyruğunda Atatürk silüeti ve imzası olan, gövdesinde kocaman 100 yazan, cumhuriyetimizin 100. yılına adanmış bir sembol olarak bakın. Karşılaşırsanız benim için de avuçlarınızla dokunup sevin.

Yazının devamı için; TIKLAYINIZ

https://www.youtube.com/shorts/iBrLdVhpO3s

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.