Çin’in Güney Çin Denizi’nde bulunan ve Pekin yönetimi ile Tayvan arasında gerilime yol açan tartışmalı adaya füze savunma sistemleri yerleştirdiği belirtiliyor.

BBCTÜRKÇE’ de yer alan haberde, 14 Şubat’ta çekildiği belirtilen ve ABD’li yayın kuruluşu Fox News tarafından yayınlanan uydu görüntülerinde adaya toplam iki füze bataryası ve 8 füze rampası konuşlandırıldığı görülüyor.

Tayvan hükümeti de Yongxing (Woody) adasına füze sistemlerinin yerleştirildiğini belirtti.

Pekin ise iddiaları yalanladı. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, iddiaların Batı medyası tarafından yayınlanan yalan haberlerden ibaret olduğunu savundu.

Avustralyalı mevkidaşı Julie Bishop ile birlikte düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtlayan Wang, “Medya asıl Güney Çin Denizi’ne yerleştirdiğimiz ve gemilerin geçişini çok daha güvenli hale getiren deniz fenerlerine odaklanmalı” dedi.

ABD’nin Pasifik Donanması Komutanı Amiral Harry Harris, füze sistemlerinin yerleştirildiğinin teyit edilmesi durumunda bu gelişmenin Güney Çin Denizi’nin askeri üs haline getirilmesi anlamına geleceğini ifade etti ve “Bu tutum Çin Devlet Başkanı Şi Jinping’în verdiği tüm taahhütlere ters düşer” dedi.

Pekin yönetimi, tartışmalı Güney Çin Denizi adaları üzerinde hak iddia ederek bölgede altyapı çalışmaları başlatmıştı.

Çin hükümeti bu kararının uluslararası hukuka uygun olduğunu ve amacın sadece sivil halka hizmet götürmek olduğunu ifade ediyor.

Ancak başta Tayvan olmak üzere Vietnam, Filipinler, Malezya ve Brunei gibi ülkeler de bölgedeki adalar üzerinde hak iddia ediyor ve Pekin’i Güney Çin Denizi’ni askeri üsse çevirmekle suçluyor.

 

Öte yandan,Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki Yongxing Adası’na füze sistemi yerleştirmesinin makul ve yasal olduğunu açıkladı.

Çinin sesi radyosunun haberine göre, Bakanlık sözcüsü Hong Lei, bugün yaptığı açıklamada, Yongxing Adası’nın da içinde bulunduğu Xisha Adaları’nın öteden beri Çin topraklarının bir parçası olduğunu, adaların toprak bütünlüğünün tartışılmaz olduğunu vurguladı. Çin’in geride bırakılan onlarca yılda da Xisha Adaları’ndaki faaliyetlerini devam ettirdiğini dile getiren sözcü, bu gelişmenin yeni olmadığını söyledi.

İlgili ülkelerin sansasyon yaratma çabalarına son vererek bölgesel barış ve istikrara yararlı girişimlerde bulunmasını istediklerini ifade eden Çinli sözcü, Çin’in Xisha Adaları’nda savunma sistemleri yerleştirmesinin ülke egemenliği kapsamındaki bir konu olduğunu, bunun Güney Çin Denizi Tarafların Eylem Kuralları Ortak Bildirisi ile bir ilgisinin bulunmadığını vurguladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.