ABD Savunma Bakanlığı, Cerablus’taki Fırat Kalkanı operasyonuna destek amaçlı hava saldırıları düzenlediklerini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Adrian Rankine-Galloway, Amerika’nın Sesi muhabirinin sorusuna verdiği yanıtta, koalisyonun istihbarat, izleme ve keşif unsurlarının da sınır boyunca operasyonları düzenli olarak takip ettiğini belirtti. Galloway, ABD’nin insanlı ve insansız hava araçlarıyla bu operasyonlara katıldığı bilgisini verdi.

Galloway, şunları kaydetti:

“IŞİD karşıtı koalisyon, Türkiye’nin IŞİD’e karşı operasyonlarına ve Suriye-Türkiye sınırında Cerablus’un IŞİD’den temizlenmesi için çaba gösteren taramadan geçirilmiş Suriyeli muhalefet güçlerine destek için bugün hava saldırıları düzenledi. Suriye ile Türkiye arasında gidip gelen IŞİD savaşçıları için kilit bir transit noktası olan sınırı düzenli olarak gözleyen koalisyonun istihbarat, izleme ve keşif unsurları da, sınır boyunca operasyonları takip etmeyi sürdürüyor.”

Savunma Bakanlığı’nın politikası gereği, koalisyon içerisindeki diğer ülkelerin katkılarına yönelik bir açıklama yapamayacağını kaydeden Galloway, “ABD’nin insanlı ve insansız hava araçlarının Suriye-Türkiye sınırı yakınındaki bu operasyonlara katıldığını teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Beyaz Saray’dan Türkiye’ye övgü

Cerablus operasyonu Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest’ın günlük basın brifinginde de soruldu.

Earnest, ABD’nin bir süredir Türkiye’yi Suriye sınırında kararlı adımlar atmaya teşvik ettiğine değinerek, “Türkiye’nın bu adımları atmış olması, önemli ilerlemenin bir işareti” dedi.

Earnest, ABD Başkanı Barack Barack Obama’nın geçen sonbaharda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye’nin bu çabalar için ABD ve koalisyonun yardımını talep etmesi halinde bu yardımı sağlamaya hazır oldukları yönünde güvence verdiğini belirterek, sınırın kapatılmasının stratejik bir öncelik olduğunu çünkü IŞİD’in bazı malzeme ikmal hatlarının sınırda bu bölgeden geçtiğini söyledi.

ABD’nin böyle bir operasyonda sağlayabileceği değerli ve kendine özgü kabiliyetlere sahip olduğuna işaret eden Earnest, NATO müttefiki Türkiye’nin IŞİD’e karşı operasyonlara değerli katkılarda bulunduğunu, Cerablus operasyonunun da bunun son örneği olduğunu belirtti.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlere yönelik tepkisinin sorulması üzerine Earnest, Türkiye ile Kürtler arasındaki gerginliklerin bir süredir devam ettiğini ve ABD olarak durumu takip ettiklerini kaydetti. Earnest, “ABD, terörizm eylemlerini kararlı ve güçlü biçimde kınamıştır. Diğer taraftan, Suriye içerisinde IŞİD karşıtı çabalarımıza önemli katkılar sağlayan bazı Kürt unsurları barındıran güçler bulunmakta. Dolayısıyla durumun karmaşık olduğu inkar edilemez, bunu elbette izliyoruz ve dikkatliyiz” diye konuştu. (Amerikanın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.