Yabancı  Hava Araçlarına Yapılan Emniyet Denetimleri olarak bilinen SAFA (Safety Assessment of Foreign Aircraft) denetimlerinde Türkiye’nin ülke puanı 0.39 olarak belirlendi.

Yurt dışında Türk şirketlere 289 denetim yapıldığı ve bu denetimlerde AB ülkelerinin ortalaması olan 0.55’den daha iyi bir derece elde ederek 0.39 puan aldığı açıklandı.

SHGM’nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, “2016 yılı için havayollarımıza SAFA kapsamında yurt dışında 289 denetleme yapıldı. Ülke puanımız 0,39, AB ülkelerinden ( 0.55) iyi seviyede” denildi.

SAFA DENETİMLERİ NE ANLAMA GELİYOR

Safety Assessment of Foreign Aircraft (SAFA) denetimlerinde , bakım ve uçuşa elverişlilik denetimlerinden farklı olarak hava araçlarının uçuş emniyeti ve havacılık güvenliği konusunda uluslararası gereklilikleri yerine getirip getirmediğine inceleniyor. Denetlemelerde, uçağın fiziksel durumu, kokpit ve kabinde uyulması gereken gerekliliklerin kontrol edildiği denetimlerde, uçakla seyahat esnasında yolcuların uçuş güvenliğini sağlayacak kuralların en üst düzeyde uygulanması amaçlanıyor.

SHGM tarafından  Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimleri aynı şekilde Türkiye’ye gelen yabancı  havayolları şirketlerine  de yapılıyor.

Avrupa ülkeleri arasında en fazla Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimi (SAFA) yapan ülkelerden biri olan Türkiye,  2011 yılında uygulamada değişikliğe gidilerek yüksek denetim sayısından, performans bazlı denetleme sistemine geçmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.