Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içerisindeki FETÖ/PDY üyelerinin darbe girişiminde, önemli merkezlerden birisi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele yapılan saldırının da planlandığı İzmir’in Çiğli İlçesi’ndeki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı oldu. 15 Temmuz’dan sonra çok sayıda muvazzaf askerin gözaltına alındığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na pilot yetiştiren tek üste ara verilen eğitimler, tekrar başladı. Pilot adayları, aralarında Casa tipi olanın da bulunduğu uçaklarla peş peşe havalandı, eğitimlerine kaldığı yerden devam etti.

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi askerlerin 15 Temmuz’daki darbe teşebbüsünde, Çiğli’deki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı, en dikkat çeken noktalardan oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği Marmaris’teki otele helikopterlerle giden timin saldırısı bu üste planlandı. Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda gözaltına alınan amiraller de yine bu üsse getirilip, Ankara’ya götürülmek üzere helikoptere bindirildi, darbe karşıtı askerlerin silahlı müdahalesiyle kurtarılma anları, güvenlik kameralarınca kaydedildi.

EĞİTİMLERE ARA VERİLMİŞTİ

Darbe girişimi gecesi ve sonrasında İzmir Emniyet Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin peş peşe operasyonlarında, üste görevli çok sayıda muvazzaf asker gözaltına alındı. Bu süreçte hava üssünde pilot eğitimlerine ara verilmesinin yanı sıra uçakların kalkış ve inişlerine de izini verilmedi. Darbe süreci sonrasında, önemli noktalara yeni atamaların yapıldığı 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, hazırlıkların tamamlanmasının ardından önemli gelişme kaydedildi. 15 Temmuz’dan bu yana durdurulan pilot eğitim uçuşları, yeniden başladı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda, başta F 16’lar olmak üzere savaş uçaklarının pilotaj eğitiminin yapıldığı tek üs olan 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, aralarında CASA tipi nakliye uçaklarının da bulunduğu çeşitli eğitim uçakları peş peşe havalandı.

Hava Harp Okulu’nu bitirdikten sonra teğmenliğe ilk adımı atan pilot adayları, İzmir’in Çiğli ilçesindeki 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda, envanterdeki SF-260D uçaklarıyla, Başlangıç Uçuş Eğitimi, KT-1T uçaklarında Temel Jet Eğitimi ve T38A jet uçaklarında ise Tekamül Jet Eğitimi’ne tabi tutuluyor. Ayrıca hava üssünde, belli zaman periyotlarında CASA tipi uçaklarla da eğitim yapılıyor. Buradaki eğitimleri tamamlayan pilot adayı teğmenler, başarı durumlarına ve yeteneklerine göre, başta Hava Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki çeşitli uçak ile helikopterlerde görev almak üzere atanıyor. (Yeni Asır)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.