Asnath Mahapa, büyüleyici bir hikayenin baş rolü, Güney Afrika’nın ilk Afrika kökenli kadın pilotu.

Bir Afrika rüyasını gerçekleştiren Asnath Mahapa, konuyla ilgili verdiği röportajda babasının pilot olmasını istemediğini anlatıyor. Mahapa; “Pilot olmak istediğimi babama söylediğimde o bu fikirden dolayı hiç memnun olmamıştı.” diyor.

Cape Town Üniversitesi’nde babasının isteği doğrultusunda Elektrik Mühendisliği okuyan Mahapa mezuniyetinden bir yıl sonra hayallerine ilk adımını attı.

Uçuş okulunda eğitim aldığı dönemde sınıftaki tek kadın olduğunu söyleyen Mahapa, sürecin kendisi için sınıftaki erkeklere göre 10 kat daha zor geçtiğini anlatıyor.

Yoğun çalışması ile önündeki engelleri aşan Mahapa 1998 yılında Güney Afrika’nın ilk Afrika kökenli kadın pilotu oldu. 2003 yılına kadar ülkedeki tek Afrika kökenli kadın pilot olduğunu söyleyen Mahapa şuan yine koşulların aynı olduğunu söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde fotoğrafını televizyonda görünce çok şaşırdığını söyleyen Mahapa “Kendimi gördüm ve hala çok gençtim.” dedi.

Kadın ve erkek ayrımının anlamlı olmadığını söyleyen Mahapa, aslında önlerindeki en büyük engelin eğitim masrafları olduğunun bu bariyer aşıldığında kadınların istedikleri her şeyi yapabileceklerini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.