Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında Konya merkezli 17 ilde 71’i üsteğmen 73 pilotun yakalanması için başlatılan operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen pilotlardan 2’si kadın 20 pilot tutuklandı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY’ye finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine iştirak edenlere yönelik soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden 25’inin daha emniyetteki işlemleri tamamlandı.

2’Sİ KADIN 20 PİLOT TUTUKLANDI

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si kadın 20 pilot, tutuklandı. 5 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

69 PİLOT YAKALANMIŞTI

Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY’ye finans sağlayan ve örgüt faaliyetlerine iştirak edenlere yönelik soruşturmaya ilişkin, 27 Ekim’de Konya merkezli 17 ilde operasyon düzenlenmiş, haklarında gözaltı kararı çıkarılan 73 pilottan 69’u yakalanmıştı. Adliyeye sevk edilen 44 pilot, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Konya operasyonunda deşifre edilen 44 pilot, itirafçı olup FETÖ’yü anlattı:

Konya’daki FETÖ soruşturmasında deşifre edilen 73 mahrem pilottan 44’ü, etkin pişmanlık yasasından faydalanarak, TSK’yı yöneten örgüt abilerini deşifre etti. Örgütün kendilerini ‘robotlaştırdığını’ belirten itirafçı pilotlar, 15 yıldır parçası oldukları örgüte ilişkin de çok çarpıcı bilgiler verdi. İşte, örgütünün çok gizli olarak tanımladığı, ByLock kullanmayan, hatta ailelerinin bile Gülen örgütü üyesi olduklarını bilmediği mahrem pilotların itirafları:

‘ORUÇ TUTMAMIZA İZİN VERMEDİLER’
“Bizi ortaokulda tespit ettiler. Öğrenci evlerinde özel olarak ders çalıştırıp askeri okullar ve harp akademilerine hazırladılar. Geçmişimizde örgütle bağlantı olmaması için, örgüte ait olmayan dershanelere kaydettirdiler. TSK’nın okullarına adım atmamızdan itibaren de gölge gibi takip ettiler.
İslam’ın şartı olmasına rağmen, deşifre olmayalım diye bize oruç tutmayı yasakladılar. Ne askeri lise, ne hava harp okulu, ne de meslek hayatımız boyunca hiç oruç tutmadık. Namazları, tedbir adı altında ima yoluyla üç nokta belirleyerek kıldık. Örgütün elinde adeta esir hayatı yaşadık.

MAAŞTAN YÜZDE 15 KESİNTİ
Her ay maaşlarımızdan yüzde 15 kestiler. Evleneceğimiz kadınları bile örgüt içerisinden seçmemizi istediler. Örgüt abileri ile her 2 haftada bir, hiç iletişim kurmadan buluştuk. Bu abiler, aramızda gönül bağı ve yakınlık oluşmaması için 2 yılda bir değiştirildi. 8 yıllık eğitim sonunda, hiç tanımadığımız devrelerimiz ve komutanlarımızın verdiği notlara göre sınıflandırıldık.
Örgüt, TSK’da görev alacak pilotlara özel önem gösterirdi. 8 yıllık bir puanlama sistemine göre hangi subayın orduda ne görev alacağı belirlenirdi. Sistemde en yüksek not olan 5 puan alanlar F-16 pilotu, 4 alanlar F-4 pilotu, 3 alanlar helikopter ve casa uçağı pilotu, 2 alanlar kule-radar subayı, 1 alanlar ise yer subayı yapıldı.”

CUMHURBAŞKANLIĞI VE MİT’E BAŞVURDULAR
Soruşturma aşamasında yapılan incelemede, bazı pilotların itirafçı olmak için Cumhurbaşkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na mail gönderdiği belirlendi. Etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediklerini belirten pilotlardan 44 üsteğmen yurtdışı yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 2’si Albay 25 pilotun sorgusu ise sürüyor.

“FETÖ’ye tam itaat edenleri pilot yapıyorlardı”

llahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik pilotlara ilişkin soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan şüpheli pilot üsteğmen, darbe girişiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otele saldıran Muharebe Arama Kurtarma (MAK) timinden Binbaşı Taner Berber’in, örgütün kurallarına uymadığı gerekçesiyle kendisine baskı uyguladığını belirterek, örgüte tam itaat edenlerin pilot yapıldığını anlattı.

Konya merkezli 17 ilde FETÖ/PDY’ye yönelik soruşturma kapsamında 71’i üsteğmen 73 pilotun yakalanması için başlatılan operasyon kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin verdiği bilgiler doğrultusunda, FETÖ’nün Hava Kuvvetlerindeki yapılanması da ortaya çıkıyor.

Şüpheli pilot üsteğmen O.S, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde verdiği ifadesinde, Hava Harp Okulunda yapılan bazı uygulamaların FETÖ/PDY yapılanmasının kendi içerisinden olmayan askeri öğrencileri bir şekilde okuldan uzaklaştırarak Türk Silahlı Kuvvetlerine tamamen kendi adamlarını yerleştirme düşüncesiyle yapıldığını belirtti.

Komutanları tarafından kız arkadaşı olduğu için pilot olamayacağının söylendiğini aktaran O.S, arkadaşlarıyla ilgili örgüt mensuplarına bilgi vermediği, kız arkadaşından ayrılmadığı ve örgüte itaat etmediği için oda hapsi, hafta sonu çarşı izni yasağı gibi cezalar almaya başladığını dile getirdi.

Öğrencilik yıllarında Hava Kuvvetlerinde etkin bazı komutanların FETÖ’nün darbe girişimi sonrası ya ihraç edildiğini ya da tutuklandığını anlatan O.S, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele saldıran MAK timinden Binbaşı Taner Berber’in de kendisine cezalar vermeye başladığını söyledi.

Pilot olmak için en önemli kriter “örgüte itaat”

O.S, Hava Harp Okulu bitinceye kadar çeşitli cezalara maruz kaldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bana cezalar veren Taner Berber mezuniyet sicilime, ‘Kritik yerlerde görev yapamaz, güvenilmez. Takip edilmesi gereken personel. Disiplin yönünden zayıf. Tek başına görev yapamaz’ gibi bir subayın alabileceği en kötü sicil değerlendirmesini yapmıştı. Yani bana verdiği bu sicil değerlendirmesine bir tek ‘vatan haini’ yazmamıştı. En kötü şekilde mezuniyet sicili almamın yanı sıra herhangi bir şekilde sağlık problemim olmamasına rağmen 4. sınıfta sağlık raporunda kalbimde sorun olduğu bahane edilerek o dönem pilot olmam engellendi.”

Hava Kuvvetleri Komutanlığında çalışabilecek en kötü sınıflardan birinde görevlendirildiğini anlatan O.S, “Gelinen bu noktada gördüğüm ve yaşadıklarımdan dolayı tahminime göre 2006 ve sonrasında uçuş eğitimine katılmayı hak etmek veya uçuş eğitimini başarıyla tamamlayabilmek için örgütten olmak gerekmektedir. Hatta yapılanmadan olman bile yeterli değil. Örgüte tam itaat edenleri pilot yapmaktadırlar. Bir öğrencinin işaret parmağının olmamasına rağmen pilot olduğunu duydum.” diye konuştu.

Sınıf eğitimine başladığında bir cemaat abisinin kendisinden maaşının yüzde 20’sini istediğini ifade eden O.S, himmet vermediği ve örgüte tam olarak itaat etmediği için birtakım olumsuzluklar yaşadığını bildirdi.(sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.