Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuPilotlar uçak üreticilerini 'kârı emniyetin önüne koymakla' suçluyorlar

Pilotlar uçak üreticilerini ‘kârı emniyetin önüne koymakla’ suçluyorlar

Avrupa pilotlar birliği başkanı Euractiv’e yaptığı açıklamada, AB havacılık düzenleyicisini iş dünyasına aşırı yakın olmakla eleştirirken, uçak üreticileri tarafından öne sürülen yeni otomasyon teknolojisinin emniyet pahasına karları artıracağını belirtti.

Ancak uçak üreticileri, otomasyon teknolojisinin havacılık emniyetinde “çok önemli bir rol oynayabileceğini” söyleyerek iddiaları reddetti.

Avrupa kıtasındaki havayolu pilotlarını temsil eden bir birlik olan Avrupa Kokpit Birliği’nin başkanı Otjan de Bruijn, yakın zamanda gerçekleşen ve Boeing 737 Max uçağında uçuş sırasında tapa kapının fırlaması olayının üreticilerin “daha emniyetli olma yerine aşırı kârlılık anlayışının” bir belirtisi olduğunu söyledi. Euractiv’e verdiği açıklamada “Bu durumda ilgilendiğimiz yalnızca kopan tapa kapı değil, en çok korktuğumuz şey hasarlanan emniyet kültürüdür.” dedi

Kokpit Biriliği Başkanının yorumları sorulduğunda, Boeing sözcüsü, CEO Dave Calhoun’un şirketin emniyet taahhüdünü ve kalite güvencesini güçlendirme planlarını yinelediği açıklamalarını Euractive ile paylaştı.

ABD, kabindeki acil durum sonrasında emniyet kontrolleri için bazı Boeing MAX uçaklarının uçuşlarını iptal etti. ABD otoritesi, 6 Ocak Cumartesi günü, Alaska Havayolları uçağının acil iniş yapmasına neden olan kabinde tapa kapının kopmasının ardından 171 Boeing 737 MAX 9 jet uçağını emniyet kontrolleri için geçici olarak yere indirdi.

Airbus tek pilotlu uçuşlar için baskı yapıyor

De Bruijn, dünyanın en büyük uçak üreticisi olan Avrupa’nın Airbus’unu hedef alarak, “emniyetten ziyade ticari çıkarlara” odaklanıldığı iddiasının ABD merkezli Boeing ile sınırlı olmadığını söyledi.

Avrupa Kokpit Birliği başkanı, Airbus’ın A350 gibi seçilmiş uçakların, uçuşların seyir aşamasında tek pilotlu operasyonlar için sertifikalandırılması yönündeki baskısını sertçe eleştirdi.

Toulouse merkezli uçak üreticisi şu anda pilotların uçuşun kalkış ve iniş dışındaki kısımlarında yalnız uçmalarına izin vermek için AB düzenleyicileriyle birlikte çalışmakta ve otomasyon teknolojisinin esasen yardımcı pilot olarak görev yaptığını vurgulamaktadır.

“Azaltılmış mürettebat operasyonları” olarak bilinen uçak üreticilerinin ve havayolu işletmelerinin tercih ettiği kurallar, havayollarının uzun mesafeli uçuşlarda uçaklarda üç yerine yalnızca iki pilotla mürettebat oluşturmasına olanak tanımaktadır.

Mevcut kurallara göre, bir pilot kokpit dışında dinlenirken, başka bir pilot devreye girerek iki pilotun her zaman görevde olmasını sağlamak zorundadır.

Ancak Airbus, teknolojisinin, uçuşun düz uçuş süresinde operasyonları tek bir pilotun yönetmesine izin verecek kadar gelişmiş olduğuna inanmaktadır. Bu tür solo operasyonların, sağlık durumları kanıtlanmış tıbbi testlerden geçmiş deneyimli pilotlarla sınırlı olması beklenmektedir. Teknolojinin de seçilmiş gelişmiş uçaklara uygulanması öngörülmektedir.

De Bruijn’e göre “solo operasyon” mevcut en gelişmiş teknolojiyle bile düşünülmemelidir. Prosedürlerin, pilotların uçuş görevi sırasında birbirini kontrol etmesi ve izlemesinin bu kadar yüksek bir emniyete sahip olunmasının temel nedeni olduğunu belirtti. Bu süreçte bir parçanın çıkarılmasının tüm sistemi tamamen alt üst edeceğini vurguladı.

Ayrıca teknolojinin zaman zaman aksadığını ve sorumluluğu pilotlara bıraktığını, mevcut otomasyonun zaman zaman zayıfladığını ve pilotun bunu yönetmesi ve ortaya çıkan sorunları hafifletmesi gerektirdiğini, pilot sayısının azaltılması halinde o pilotların bu tür [teknolojik] arızaları çözebilme şansının azalacağını ekledi.

De Bruijn’in eleştirilerine yanıt verilmesi istenen bir şirket sözcüsü, Euractiv’e Airbus’ın her zaman en emniyetli olanı yapacağını söyledi.

Öngörülebilir gelecekte bunun, uygun otomasyonu da içeren sağlam ve esnek bir sistemin merkezinde, iyi dinlenmiş ve yetkin bir insan “pilot” ile sağlanacağı, bir gerçek olmaya devam edecektir.

Airbus Sözcüsü “Uçuş mürettebatını desteklemeye ve daha yüksek düzeyde emniyet sağlamaya devam edecek yeni çözümlere öncülük etmeye kararlı olduklarını, otomasyonun kokpitte pilotlara yardımcı olarak ve iş yükünü azaltarak çok önemli bir rol oynayacağını buna karşılık pilotların operasyonların merkezinde kalacağını vurguladı.

EASA şu anda teklifleri inceliyor

AB Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) şu anda mürettebat operasyonlarının azaltılmasına yönelik önerileri gözden geçirmektedir. Teknolojik gelişmemişlik nedeniyle 2030’dan önce tek pilotlu uçuşların söz konusu olmayacağını ancak düz uçuş aşamasında tek pilotlu uçuşların 2027 yılına kadar değerlendirileceği bilgisini verdi.

EASA, EURACTIV’e, üreticilerin azaltılmış ekiple sertifika almak için emniyet seviyelerinin en az mevcut iki pilotlu operasyonlardaki kadar yüksek olduğunu göstermeleri gerektiğini ve diğer önemli bir hususun ise emniyetin asla tehlikeye atılmaması gerektiğini söyledi.

Ancak de Bruijn, EASA’yı Airbus’tan gelen talepleri karşılamada çok hızlı olduğu için eleştirdi.

“EASA’nın Airbus’a yönelik bu gelişmeyle ilgili soru işaretlerini ve endişelerini çok açık bir şekilde ortaya koymak yerine bunu açıkça benimsediğini ve sertifikasyon ve kural oluşturma sürecini hızlandırmak için ellerinden geleni yaptığını görüyoruz” dedi.

De Bruijn, EASA’nın uçak üreticilerine gerçekten bağımsız kararlar veremeyecek kadar yakınlaştığını iddia edip etmediği sorulduğunda “bu kesinlikle evet” yanıtını verdi.

Buna yanıt olarak EASA, çok çeşitli paydaşlarla ilgilendiklerini ve endüstriyle işbirliğinin “şeffaflık ve temsil edilebilirlik ilkeleri doğrultusunda yürütüldüğünü” vurguladı. Bir diğer EASA sözcüsü, “EASA çok katı bir etik kurala tabidir ve ‘uçak üreticileri ve havayolları ile aşırı yakın ilişki’ olduğu yönündeki herhangi bir imanın gerçekte hiçbir dayanağı olmadığı gerekçesiyle reddediyoruz” dedi.

Son bir yıldır uçak üreticisi ve havayolu işletmeleri karlılığı arttırabilmek için kokpitte pilot sayısını azaltabilmek için kamu oyu oluşturmak için teknolojiyi kullanarak büyük çaba sarfetmektedirler. Asla unutulmaması gereken bir gerçeği tüm paydaşlar gözden kaçırmamalıdır. Otomasyon insanın kendisine tanımlayabildiği seçenekler kadar yardımcı olabilecektir ki zaman zaman çeşitli arızalar nedeniyle orada bile problemler yaşanabilmektedir. Dolayısıyla düz uçuşta kokpitte iki pilot olmasına rağmen yaşanan AF447 kazası asla unutulmamalıdır.

Bütün bu bilgiler ışığında sahip olunan teknolojiyle kokpitte iki pilot varken daha emniyetli nasıl uçulabileceği konusunda çaba gösterilmesi için uzlaşı sağlanabilmelidir.

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

Lift/Drag Oranı ve Uçuş Performansı

Aerodinamik, havacılığın temel taşlarından biridir ve uçuş performansının kritik unsurlarından biri olan lift/drag oranı...

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Uçak Kanadında İndüklenmiş Sürüklemeyi Azaltma ve Önleme

İndüklenmiş sürüklemeyi azaltma kavramı, özellikle aerodinamik mühendisler için optimal uçak performansı hedeflerken önemli bir...

Türk Hava Yolları, Sen de mi Brutus?

Türk Hava Yolları geçtiğimiz günlerde web sitesi üzerinden bir bildiri yayınladı ve Güney Amerika...

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Havacılık İngilizcesi Eğitiminde Dil ve Alan Uzmanları Arasındaki İşbirliğinin Önemi

Havacılık sektörü, dünya çapında sürekli gelişen ve değişen bir alandır. Bu dinamik endüstri, yalnızca...

Uçak Kanatlarında Aerodinamik Dizayn ve Induced Drag Etkileri

Havacılık endüstrisi, uçakların aerodinamik özelliklerini anlamak ve optimize etmek için sürekli olarak çalışmaktadır. Bu...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...