Uyuklayan bir uçuş ekibinin uçurduğu bir uçakta olmak ister misiniz?

Southwest ve Delta Havayolları pilotları, kokpit ekipleri personel sıkıntısı ve uzun uçuş saatleri ile boğuşurken hava yolcularının karşılaştığı 1 numaralı emniyet sorununun pilot yorgunluğu olduğunu söylüyorlar.

Southwest Airlines Pilotlar Derneği(SWAPA), işletmeye yazdığı bir mektupta, “Hem akut hem de kümülatif yorgunluğun, Southwest Airlines’ın bir numaralı emniyet tehdidi” haline geldiğini vurguladı.

Pilotlar dövülmüş gibi hissettiklerini, stresli olduklarını ve genellikle uçuş iptalleri ve artan hava yolculuğu talebi nedeniyle tükendiklerini söylemekteler.

CNN, Ulaştırma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan verilere atıfta bulunarak, en iyi havayollarının bile pandemi öncesindeki personel seviyesinden yaklaşık 3.000 eksik çalışan ile operasyonu sürdürdüklerini bilgisini paylaşmıştır. Bu durum, kısmen, zorunlu yaş sınırları nedeniyle ya da her şeyden bıktıkları için emekli olan binlerce pilottan kaynaklanıyor.

SWAPA Başkanı Casey Murray CNN’e verdiği demeçte, çok dinamik bir ortamda çalışıldığından uçuş programlarının değişkenliği ve bunlara uçak ve pilotların planlanmasının en önemli sorun olarak ortaya çıktığını söylemektedir.

Federal kurallar, pilotların haftada 30 saat uçabileceklerini ve ardışık görev süreleri arasında en az dokuz saat dinlenmeleri gerektiğini söylemektedir. Ancak pilotlar, personel sorunları, iptaller ve kötü hava koşulları nedeniyle uçuş görevlerinin daha stresli hale geldiğini söylüyor.

Tüm havayollarının pilotları, geçen yıl federal Havacılık Emniyeti Raporlama Sistemine bitkinlik nedeniyle yaşanılan olumsuzlukları ve olayları içeren düzinelerce rapor gönderdiler.

Bir kaptan Kasım ayında gönderdiği raporda, 6 saatin hemen üzerinde süren uçuşun yarısında ”ikimiz de esniyorduk ve gözlerimizi ovuşturuyorduk” diye yazmıştı. Fiziksel olarak çok zorlandığını belirtmişti.

Yerden binlerce fit yüksekte seyreden yaklaşık onlarca tonluk uçağı emniyetle uçurmaktan sorumlu kişiler için bu durumun kabul edilebilir olmadığı konusunda hemen herkes hemfikir olabilir. Ayrıca havayolunu kullanan milyonlarca yolcu her şartta ve her zaman emniyetle yolculuk yapacaklarını ummaktadırlar ve bu onların hakkıdır.

30 Ocak 2022 günü yayınlanan yazımda bir havayolu işletmesi pilotlarının bitkinlik nedeniyle yaşadıkları sorunlar yer almıştı. Yukarıda paylaştığım sorunlar sadece birkaç havayolu işletmesinin değil tüm havacılık sektörünün genel sorunu olup “bitkinliği” önleyecek önlemlerin alınmaması halinde ciddi olay ve kazalar kaçınılmaz olacaktır.

Pandemi döneminde uçucu personel sayısını azaltan işletmelerin gecikmeksizin bitkinliği önleyecek miktarda pilot alımı yapmaları gerekmektedir. Yazılı otorite kurallarının asgari şartları karşıladığı asla unutulmamalıdır. Her işletmenin uçuş rotalarına özgü kendi tecrübeleri ile oluşturdukları bitkinlik önleyici tedbirleri uygulamaya koymaları “sürdürülebilir emniyetli uçuş operasyonu” için olmazsa olmaz olarak kabul edilmelidir.

Asla unutulmamalıdır ki “yaşanabilecek ölümlü bir kaza” için hiçbir mazeret kabul edilemez.

 

Emniyetli Uçuşlar Dileriz

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.