Yeni gelişimler zaman zaman geçmişin bıraktığı izlerin üzerinden geçmek zorunda kalabiliyor. Özellikle havalimanı gibi geniş alanlara ihtiyaç duyan yatırımlar bu tip durumların en çok karşılaşıldığı yatırımlar arasında yer alıyor.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde eski büyük çiftliklerin içerisinde çiftlik sahibi ailelerin kendi mezarlıklarının bulunması yaygın görülen bir durum. Ancak bu çiftliklerin kamulaştırılarak yeni alanlara dönüştürülmesi sırasında çiftlik içerisindeki mezarlıkların geleceği değişebiliyor. Genellikle taşınan mezarların kaderi nadiren de olsa farklı şekilde devam edebiliyor.

ABD’nin Georgia eyaletinde Savannah/Hilton Head Havalimanı’nın inşaası sırasında eski mezarların geleceği farklı bir yol izledi. Havalimanının yapıldığı arazi daha öncesinde Dotson ailesine ait bir çiftlikti ve çiftlik içerisinde aile mezarlığı bulunmaktaydı. Mezarların arasında Wright kardeşlerin ilk uçuşu yapmasından 20 yıldan uzun süre önce hayatını kaybeden Richard ve Catherine Dotson’da bulunuyordu.

2. Dünya Savaşı sırasında bir hava üssünün inşaası için kamulaştırılan çiftlikteki mezarlar bir başka mezarlığa taşınmıştı ancak Richard ve Catherine Dotson’ın mezarları geride bırakılmıştı. Savaş sonrasında sivil havacılığa açılan meydanın 1970’lerdeki gelişimi sırasında Richard ve Catherine Dotson’ın mezarlarının üzerinden pist geçmesi gerekiyordu, yasalar ise mirasçıların yasal izni olmadan mezar taşlarını taşımaya izin vermiyordu.

Havalimanının genişletilmesi sırasında mezarlar taşınırken pist çalışmalarının sonunda Dotson’ların mezar taşları uygun koşullarda piste yerleştirildi. Mezar taşları pistin kenar hattına yakın olduğu için üzerilerinden uçak geçmiyor ancak pilot ve yolcular onları pencereden hala görebiliyor.

Georgia eyaletinde bulunan ve şuan kapalı olan bir başka havaalanında da benzer bir durum söz konusu. 1960’larda Mathis Havaalanı’nın inşaası sırasında arazinin eski sahipleri olan Anglin ailesinin izni ile pist üzerinde mezar sahiplerinin mezar taşlarının bulunduğu bir pist inşaa edildi. Mathis Havaalanı pisti ve yakınlarında 16 ila 20 arasında mezar bulunduğu tahmin ediliyor.

www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.