Litvanya’nın ardından Ukrayna için Bayraktar TB2 satın almak adına Polonya’da da bir kampanya düzenleniyor. Polonyalı gazeteci Sławomir Witold Sierakowski başlattığı imza kampanyasını sosyal medya üzerinden duyurdu.

Litvanya halkının ardından, Polonya halkı da Rusya’nın işgaline karşı direnen Ukrayna için yardım seferberliği başlattı. Polonyalı gazeteci, edebiyat eleştirmeni ve sosyolog Sławomir Witold Sierakowski, sosyal medya üzerinden Ukrayna’ya Bayraktar TB2 SİHA almak için imza kampanyası başlattığını duyurdu.

Sierakowski kampanyayı, “Hadi (Rusya’ya) bir tekme atalım! Ukrayna’ya Bayraktar alalım! Litvanyalılar parayı kısa sürede topladılar ve onları üreten şirket (Baykar) bir tanesini Ukrayna’ya bağışlamaya ve toplanan fonları nüfusa yardım etmek için kullanmaya karar verdi. Daha sonra aynı şey sonraki üç ribauntta da oldu! Bizim için de zaman geldi. Bayraktarlar bu savaşta son derece etkili ve onlar sayesinde Ukraynalılar Kıyiv’i savunmayı başardı. Ancak Ukraynalıların zamanları tükeniyor. Mariupol’u hatırlıyor musun? Gelin bu mücadeleye katılalım. Bağış yapın ve yaymayı unutmayın!” ifadeleriyle duyurdu.

Polonya’da zrzutka.pl sitesi üzerinden açılan “Ukrayna’ya Bayraktar alalım!” başlıklı kampanya sayfasında, hedeflenen 22 milyon 500 bin zilotinin (yaklaşık 5.043.514 ABD Doları), 155 bin 30 ziloti (yaklaşık 34 bin 751 ABD Doları) miktarı toplandı. Kampanya sayfasında, “Ukraynalılar için Bayraktar alalım! Litvanyalılar hemen fon topladılar ve Bayraktarları üreten şirket (Baykar), SİHA’yı Ukrayna’ya ücretsiz vermeye ve toplanan parayı nüfusa yardım etmek için kullanmaya karar verdi. Daha sonra, üç Bayraktar için başka bir bağış kampanyasında da aynı şey oldu! Bizim için zaman geldi. Buça, İrpin ve Mariupol’u hatırlıyor musunuz? Gelin bu mücadeleye katılalım. Polonya (olarak) Bayraktar alalım. Toplanacak miktar son derece iddialı, ancak ekran görüntüsü mükemmel gidiyor! Daha az toplarsak, her şeyi Ukrayna Ulusal Bankası’ndaki Ukrayna Silahlı Kuvvetleri fonuna bağışlayacağız. Aynı şeyi bir fazlalık ile yapacağız. Çalışıyoruz!” diye kaydedildi.

BAYKAR TEKNOLOJİ’DEN, UKRAYNA’YA DESTEK İÇİN BAYRAKTAR TB2’Yİ LİTVANYA’YA ÜCRETSİZ TESLİM JESTİ

Litvanya halkı, Ukrayna için Bayraktar TB2 satın almak için Haziran 2022 başında bir kampanya düzenlemişti. Kampanya çerçevesinde 3 gün içinde 6 milyon Euro toplanmıştu. Litvanya halkının düzenlediği bu duyarlı kampanyaya Baykar Teknoloji, Bayraktar TB2’nin Litvanya’ya ücretsiz sağlayacaklarını duyurmuştu. Baykar Teknoloji’den yapılan açıklamada, “Litvanya halkının duyarlı kampanyasının başarıyla tamamlandığını Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeska’dan öğrendik. Litvanya’ya bir adet BayraktarTB2 sağlayacağız. Toplanan bağışın tamamının Litvanya tarafından Ukrayna’ya insani yardım olarak gönderilmesini rica ediyoruz. “ ifadelerini kullanmıştı.

Litvanya Milli Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “İnanılmaz! Türkiye, Litvanya’nın para topladığı Bayraktar’ı ücretsiz vermeyi kabul etti. Bu harika! Toplanan parayla Bayraktar için gerekli mühimmatı alacağız, kalan parayı da destek için kullanacağız . Teşekkürler Türkiye!” demişti.

Baykar Teknoloji ve Litvanya’ya destek için minnettarlığını sunan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, şu ifadelere yer vermişti: “Baykar Teknoloji ve Litvanya’dan inanılmaz bir destek örneği. Uluslararası dayanışma, gerekli teçhizat ve silahların temini; Ukrayna’yı zafere götüren yol! Sayin Selçuk Bey ve Sayın Haluk Bey çok teşekkür ederiz!”

Daha sonra Litvanya Savunma Bakan Yardımcısı Vilius Semeška başkanlığındaki Litvanya heyeti, 2 Haziran 2022’de Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve BAYKAR Savunma ve Teknoloji lideri Selçuk Bayraktar tarafından Baykar Teknoloji’de ağırlanmıştı.

Litvanya Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas da 15 Haziran 2022’de Bayraktar TB2 SİHA’nın Ukrayna’ya sağlanacağını duyurmuştu. Litvanya’da “Vanagas” ismi verilen Bayraktar SİHA’nın, Ukrayna’ya savunma desteği olarak gönderileceğini sosyal medya hesabından açıklayan Bakan Anušauskas, “Bayraktar ‘Vanagas’ın silahlandırılmasında anlaştık. Mühimmat zamanında teslim edilecek! Ayrıca bağışlanan mühimmat için de firmaya teşekkür ederiz” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.