Polonya Dışişleri Bakanı Waszczykowski, 2010 yılında Polonya Devlet Başkanı Kaczynski’nin de öldüğü Rusya’daki uçak kazası ile ilgili bu ülkeyi bilgi saklamakla suçladı….

Polska Radyo’ya konuşan Waszczykowski, 2010 yılında Rusya’nın Smolensk Havaalanı yakınında Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile 95 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası ile ilgili soruşturmaya yeniden başlandığını ancak, Rusya’nın Polonya ile işbirliği yapmadığını bildirdi.

 6 YIL OLDU AMA UÇAĞIN KARA KUTUSU (FLİGHT RECORDER)  VE ENKAZI TESLİM EDİLMEDİ

Uçağın enkazı ve kara kutuları iade etmeyen Rusya’yı eleştiren Waszczykowski, “Rusya, uçağın enkazını Polonya ile ilişkilerinde bir perde arkası oyunu gibi kullanıyor. Bizi rahatsız edecek bir uyarıcı olarak tutuyorlar. Belki de Kremlin, gerçekleri saklamak için enkazı bize vermiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanını taşıyan uçağın enkazın sahibinin Polonya olduğunu belirten Waszczykowski, Rusya’ya enkazı iade etmemesi durumunda uluslararası mahkemelere başvuracaklarını kaydetti.

Waszczykowski, “Rus hükümetiyle ilişki kurmak çok zor. Kremlin, Avrupa ile ilişkileri inşa etmek değil yok etmek istiyor. Rus yetkililer, dünya ile özellikle de Avrupa ve Avrupa Birliği ile siyasi oyun oynuyor. Bu hükümetin emperyalist ve agresif iddiaları var. Zaten Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Suriye’de üçüncü savaşa yürüdüler. Böyle bir ortamda işbirliği atmosferi, karşılıklı güven ortamı yaratmak ve bir şeyleri inşa etmek çok zor” diye konuştu.

YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK

Ukrayna’da barışın, uluslararası sınırlarının ihlal eylemlerinin cezasız kalmaması gerektiğini savunan Waszczykowski, “Rusya’ya karşı yaptırımların devam etmesini destekliyoruz. Kırım ve Donbas’taki sorunlar çözülene kadar yaptırımların kaldırılması için hiçbir sebep yok” ifadelerini kullandı.(Dünya Bülteni)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.