PS752 Uçuşu Kurbanları Aileleri Derneği, 24 Kasım’da PS752 seferi kazasıyla ilgili araştırma raporunu yayınladı. Rapor, üst düzey İranlı yetkilileri uçağın düşürülmesindeki sorumluluklarını örtbas etmeye çalışmakla suçluyor. 

8 Ocak 2020’de Ukrayna Uluslararası Havayolları Boeing 737, İran’ın Tahran Uluslararası Havalimanı’ndan kalkışından kısa bir süre sonra düştü, 176 kişi  hayatını kaybetti. Tahran yakınlarındaki Bid Kaneh kasabasında konuşlanmış bir İran Devrim Muhafızları (IRGC) operatörünün, uçağı düşüren bir Tor-M1 yerden havaya sisteminden iki füze ateşlediği tespit edildi. 

Aerotime‘in haberine göre İran İslam Cumhuriyeti Sivil Havacılık Teşkilatı nihai raporunda, bir yer değiştirme sonrasında füze sisteminin radarını kurarken bir hata yapıldığını açıklamıştı. Sonuç olarak PS752’nin rotası, ülkenin hava savunmasının yüksek alarmda olduğu bir zamanda, şehirden uzaklaşmak yerine doğrudan Tahran’a gidiyor olarak gösterildi.  

Ancak yeni rapor, İran hükümetinin, olayın Tahran hava savunma sistemine radar kurarken yapılan bir “insan hatasından” kaynaklandığı yönündeki iddialarını yalanlıyor. Raporda, “Tor-M1 füze sisteminin gerçek kuzey yönünü bulma konusunda iddia edilen 105 derecelik kalibrasyon hatasının pek olası olmadığı ve uydurma olduğu görülüyor” deniliyor.  

Tor-M1 teknik özelliklerine dayalı olarak sunulan bir kanıt, sistemin “savaş durumlarında manuel kalibrasyon ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlandığını” ve bu nedenle yer değiştirildikten sonra otomatik olarak doğru yönlendirmeyi bulacağını belirtiyor. Ek olarak, radarın yanlış hizalanması, muhtemelen sistemin hedefini kaçırmasına neden olabilirdi. 

Raporda ayrıca, yolculara ait olan ve kasıtlı olarak imha edildiğine dair işaretler gösteren birkaç elektronik cihaza da işaret ediliyor. Soruşturma, “Muhtemel bir açıklama, kurbanların hayatlarının son dakikalarında kaydettikleri olası kanıtları yok etmek amacıyla bu elektronik cihazların buldozerle yıkılmış olabileceğidir” iddiasında bulunuyor. Kazadan iki gün sonra çekilen fotoğraflar kaza mahallinin bir buldozer kullanılarak temizlendiğini gösterdi. 

Dernek, sivil uçuş operasyonlarının ABD ordusunun bir saldırısını caydırmak için kasıtlı olarak rahatsız edilmediğini iddia ediyor. Kazadan saatler önce İran ordusu, İran özel servisleri komutanı Kasım Süleymani’nin bir insansız hava aracı saldırısında ölümüne misilleme olarak Irak’taki ABD üslerine 12’den fazla füze fırlatmıştı. “En yüksek askeri uyanıklık seviyelerinde, İran hükümeti, hava sahasını kasıtlı olarak sivil uçuşlara kapatmayarak, yolcu uçuşlarını olası Amerikan saldırılarına karşı canlı kalkan olarak kullandı” diyor. 

Dernek, talihsiz bir olay yerine, düşüşün kasıtlı bir eylem olduğunu iddia ediyor. “İran hava sahasını kasıtlı olarak açık tutma eylemi, Tor-M1 sisteminin teknik yetenekleri ve İran’ın düşman hedefleri tespit etmedeki entegre savunma ağı, Tor-M1 sisteminin Tahran’ın uluslararası havaalanının yakınına yerleştirilmesi, temel nedenin sistematik olarak gizlenmesi. Kaza, mevcut kanıtların yok edilmesi ve İran’ın yanıltıcı raporları, Ukrayna Uluslararası Havayolları’nın 752 numaralı uçuşunun kasıtlı olarak düşürüldüğünü gösteriyor.” 

Mayıs 2021’de Ontario Yüksek Mahkemesi, İran’da Ukrayna Uluslararası Uçuşu PS752’yi düşüren füzelerin kasıtlı olarak bir terör eylemiyle ateşlendiğine karar vermişti. 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.