Qatar Airways ile Airbus arasında A350 uçağıyla ilgili aylarca süren anlaşmazlık yakında sona erecek gibi görünmüyor.

30 Kasım’da Londra’daki Havacılık Kulübü’nde konuşan Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, Airbus’ın A350 jetlerinin yüzeyindeki kusurlarla ilgili bir sorunu olduğunu kabul etmesi gerektiğini ve Avrupa uçak üretiminden kargo uçağı satın almayı reddetmesi gerektiğini söyledi.

Al Baker, Qatar Airways’in uzun menzilli A350 jetlerinden 20’sini, boya ve diğer yüzey hasarları nedeniyle aylarca süren ve havayolunun daha fazla teslimatı durdurmasına neden olan bir anlaşmazlıkta yere indirdiğini doğruladı.

Al Baker, “Qatar Airways kollarını kavuşturmuş ve bacak bacak üstüne atmış oturamaz. Bunu çözmemiz gerekiyor. Airbus, geniş gövde operasyonlarımızda çok büyük bir göçük yarattı. Bu ciddi bir mesele; uçuşa elverişlilik sorunu olup olmadığını bilmiyoruz; Ayrıca bunun bir uçuşa elverişlilik sorunu olmadığını da bilmiyoruz. Bunun gerçek nedeni Airbus tarafından belirlenmedi. Şimdi sonunda, birçoğu aynı durumda olan başka havayolları olduğunu kabul ettiler.” ifadelerini kullandı.

Reuters tarafından yapılan bir araştırma, Qatar Airways’in A350 ile ilgili sorununun münferit bir durum olmadığını gösterdi. Airbus ve A350 operatörleri tarafından kullanılan ve Reuters tarafından incelenen özel bir bakım mesaj panosu, Finnair’in daha 2016 yılının başlarında boyayla ilgili endişelerini dile getirdiğini ve Ekim 2019’da hasarın yıldırım önleyici kafese aşağıdan yayıldığını bildirdi.

Araştırmaya göre, Cathay Pacific, Etihad, Lufthansa ve Air France (Air Caraibes için bakım sağlayıcısı sıfatıyla hareket eden) de boya hasarından şikayet etti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.