Program, Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin mevcut CF-18 avcı uçağı filosunun yerini alacak savaş uçakları edinmeyi amaçlıyor.

Programa göre,15 ile 19 milyar C$ (11 ila 14 milyar ABD$) değerinde bir sözleşme için toplam 88 gelişmiş savaş uçağı, ilgili ekipman ve silahlarıyla birlikte satın alınmalıdır.

Boeing, Kanada’nın mevcut F/A-18 ‘Klasik’ Hornet uçağının son derece modernize edilmiş bir çeşidi olan F/A-18 Super Hornet savaş uçağını teklif etmişti. Ancak bir savunma kaynağının The Canadian Press haber ajansına yaptığı açıklamada, ABD’li üreticinin ihaleden elendiği kaydetti. Kararın arkasındaki nedenler ayrıntılı olarak açıklanmadı. Ne Kanada hükümeti ne de Boeing şu ana kadar bilgileri doğrulamadı ve teklif hala FFCP’nin web sitesinde görünüyor. Bu bilgi doğrulanırsa, yarışta yalnızca iki yarışmacı olarak Lockheed Martin ve F-35 Lightning II ve JAS 39 Gripen ile Saab kalacak.

Ülkesinin NATO üyesi olmadığı göz önüne alındığında, İsveçli üretici için rekabet zor olabilir. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın hava sahalarını savunmaktan sorumlu iki uluslu bir kuruluş olan Kuzey Amerika Havacılık ve Uzay Savunma Komutanlığı’nın (NORAD) varlığı, yeni savaş uçağının yüksek düzeyde birlikte çalışabilirliğe sahip olmasını şart koşuyor.

Öte yandan Fransız uçak üreticisi Dassault Aviation, 8 Kasım’da Rafale teklifini geri çekti. Airbus Defence and Space ve Eurofighter Typhoon ise 30 Ağustos 2019 tarihinde ihale sürecinden çekilmişti.