Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaSivil HavacılıkQatar Airways, Honeywell’in ultraviyole kabin temizleme teknolojisini kullanan ilk küresel taşıyıcı oldu

Qatar Airways, Honeywell’in ultraviyole kabin temizleme teknolojisini kullanan ilk küresel taşıyıcı oldu

Qatar Airways, Honeywell’in Ultraviyole (UV) Kabin Sistemini uygulamaya alan ilk küresel taşıyıcı olarak, uçak içi hijyen önlemlerini daha da ileriye taşıyor. Klinik testler, UV ışığının uygun şekilde uygulandığında çeşitli virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getirebildiğini gösteriyor. Yaklaşık bir servis arabası boyutundaki sistem, uçak koltuklarını, yüzeylerini ve kabinlerini kimyasal kullanmadan temizleyen uzatılabilir UV kollarına sahip.

Teslim alınan 6 adet Honeywell UV Kabin Sistemi, hizmete girmeden önce Qatar Airways uçağında kapsamlı testlerden geçirildi. Havayolu, Hamad Uluslararası Havalimanı’ndaki (HIA) tüm uçak dönüş yerlerinde, cihazları işletmek için yakın gelecekte ek birimler istihdam etmeyi hedefliyor.

Qatar Airways Grup CEO’su Akbar Al Baker konu ile ilgili şunları söyledi: “Uçağımızda Honeywell UV Kabin Sistemini devreye alan ilk küresel havayolu olmaktan mutluluk duyuyoruz. Klinik testler, UV ışığının belirli dozlarda uygun şekilde uygulandığında çeşitli virüsleri ve bakterileri etkisiz hale getirebildiiğini gösteriyor. Bu benzeri görülmemiş dönemde, mürettebatımızın ve yolcularımızın sağlığı ve güvenliği bizler için son derece önemli olmaya devam ediyor. Pandeminin başlangıcından bu yana, istikrarlı uçma konusundaki benzersiz uzmanlığımıza dayanarak, uçaklarımızda düzenli olarak yeni ve etkili güvenlik ve hijyen önlemleri uyguluyoruz.”

Honeywell Aerospace EMEAI Başkanı James Currier ise: “Honeywell, günümüzde yolculardan havalimanı çalışanlarına kadar, havalimanında ve uçakta yolculuk sürecinin tamamını daha güvenli hale getirebilecek teknolojiye sahip. Yeni bir ısı izleme çözümü olan Honeywell ThermoRebellion da dahil olmak üzere, havayollarının kabindeki hava akışını izlemesine olanak tanıyan ‘Çevresel Kontrol Sistemi Denetimi’ ve bir dizi ‘Kişisel Koruyucu Ekipman’ gibi yeni ürünler geliştirmek gibi birçok iş kolu üzerinde çalışıyoruz. Bütün bunlar uçakların ve havalimanlarının daha temiz ve daha güvenli olmasına olanak sağlıyor. ” şeklinde konuştu.

Qatar Airways uçakları, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen temizlik ürünleri kullanılarak düzenli olarak dezenfekte edilmeye devam edilecek. Honeywell UV Kabin Sistemi, en yüksek temizlik standartlarını sağlamak için manuel dezenfeksiyondan sonra ek bir adım olarak kullanılacak. Havayolu, uçak içi çarşaflarını ve battaniyelerini yıkamaya, kurutmaya ve mikropları yok eden sıcaklıklarda preslemeye devam ederken, kulaklıklarını ise her uçuştan sonra titizlikle dezenfekte etmeye devam etmekte. Bu ürünler hijyenik tek kullanımlık eldiven giyen personeller tarafından ayrı ambalajlara yerleştirilmektedir.

Qatar Airways’in uçakları ayrıca, viral ve bakteriyel kontaminasyonu %99.97 oranında yok eden ve enfeksiyona karşı en etkili korumayı sağlayan endüstriyel tip HEPA filtreleriyle donatılmış, en gelişmiş hava filtreleme sistemlerine sahiptir.

Qatar Airways temmuz ayında, yolcuları ve kabin ekibi için yeni kişisel koruyucu ekipman (PPE) sunarak uçak içi sağlık ve güvenlik önlemlerini daha da artırmıştı. Havayolunun sıkı önlemleri arasında, güvenlik gözlükleri, eldivenler ve maskeye ek olarak; kabin ekibi için üniformalarının üzerine takılan tek kullanımlık bir koruyucu önlüğün yanı sıra tüm yolculara yüz siperleri sunulması da dahil edilmişti.

Uçakta, tüm Qatar Airways yolcularına ücretsiz bir koruyucu kit verilmektedir. Kilitli kese içinde tek kullanımlık yüz maskesi, büyük boy tek kullanımlık pudrasız eldivenler ve alkol bazlı el dezenfektanı jeli sunulmaktadır. Business Class müşterilerine ise ayrıca 75 ml’lik bir jel dezenfektan tüpü verilmektedir. Ek olarak, Qatar Airways’in ödüllü iş koltuğu Qsuite ile donatılmış uçaklarındaki Business Class müşterilerine, sürgülü bölmeler ve tamamen kapanan kapılar ile daha fazla mahremiyet ve kabin ekibi ile etkileşimlerini sınırlamak istiyorlarsa “Rahatsız Etmeyin (DND)” göstergesi seçeneği sunulmaktadır.

COVID-19 krizinin başlamasından bu yana havayolu, uçuşlarında uyguladığı bu önemlerin yanı sıra farklı ek sağlık ve güvenlik önlemleri de aldı. Mürettebat ile yolcular arasındaki teması en aza indirmek amacıyla Business Class yemekleri masa düzeni yerine, bir tepsi üzerinde kapalı olarak servis edilmeye ve bireysel çatal bıçak takımı hizmetine alternatif olarak yolculara çatal bıçak takımı paketi sunulmaya başlandı. Qatar Airways ayrıca, tek kullanımlık menü kartları ve kapalı ferahlatıcı mendillerle de uygulamayı genişletti. Ekonomi sınıfı yemekler ve çatal bıçak takımları her zamanki gibi kapalı olarak servis edilmektedir ve menü kartları geçici olarak kullanımdan kaldırılmıştır. Ayrıca, uçakta bulunan tüm sosyal alanlar, sosyal mesafe önlemlerine bağlı olarak kapatılmıştır.

Havayolunun Doha’daki merkezi HIA, konsantre UV-C ışığı yayan tamamen otonom mobil cihazlardan oluşan ve patojenlerin yayılmasını azaltmak için yüksek yolcu akış alanlarına yerleştirilen UV-C dezenfektan robotlarını da piyasaya sürdü. Qatar Airways’in merkezi olan Hamad Uluslararası Havalimanı (HIA), terminalleri boyunca sıkı temizlik prosedürleri ve sosyal mesafe önlemleri uygulamaktadır. Yolcu temas noktaları 10-15 dakika aralıklarla sterilize edilmekte ve her uçuştan sonra biniş kapıları ve otobüs kapıları temizlenmektedir Ayrıca pasaport ve güvenlik tarama noktalarında el dezenfektanları bulunmaktadır.

Birçok ödülü bulunan Qatar Airways, uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından yönetilen 2019 World Airline Awards tarafından “Dünyanın En İyi Havayolu” seçildi. Ayrıca çığır açan Business Class deneyimi olan Qsuite ile “Orta Doğu’nun En İyi Havayolu”, “Dünyanın En İyi Business Class’ı” ve “En İyi Business Class Koltuğu” seçildi. Qatar Airways ayrıca, havayolu endüstrisinde mükemmelliğin zirvesi olarak kabul edilen ve gıpta ile bakılan “Skytrax Yılın Havayolu” ünvanını beş kez alan tek havayoludur. Merkez HIA ise geçtiğimiz günlerde ‘Skytrax World Airport Awards 2020’ tarafından “Orta Doğu’nun En İyi Havaalanı” ve “Dünyanın En İyi Üçüncü Havaalanı” seçilmişti.

 

 

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Uzay çöpleri 60 yıllık tarihiyle şaşırtıyor!

Uzay şimdilik henüz gizemini koruyan bir şey olsa da alçak uzay olarak kabul edilen dünya görüngesi bugün erişim alanımız dahilinde. Uydular, uzay araçları, uzay...

Bilal Sarı: Tiger Meet 2015’den Kalanlar

NATO’ya bağlı ülkelerin hava kuvvetlerine mensup “kaplan filo”lar her yıl farklı bir ülkenin ev sahipliğinde bir araya geliyorlar. 2015 yılında ev sahipliği sırası Türk...

Benzer Haberler

flypgs.com Magazin’in Mayıs-2024 sayısı yayımlandı

Pegasus Hava Yollarının düzenli olarak yayınladığı flypgs.com Magazine dergisinin Mayıs- 2024 sayısı yayımlandı. Uçak içi dergi flypgs.com Magazine ile...

77 tonluk A320 tarafından ezilen yer hizmetleri görevlisi yaşam mücadelesi veriyor

BU, bir havaalanı yer hizmet görevlisinin 77 tonluk bir uçak tarafından biçildiği şok edici...

Nisan’da turist sayısı pandemi öncesini aştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye'ye Nisan ayında gelen yabancı ziyaretçi sayısı, geçen...

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Iğdır Şehit Bülent...

Türk Hava Yolları 2023 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantı Sonuçları yayınlandı

Türk Hava Yolları A.O. Olağan Genel Kurul toplantısı hissedarların katılımıyla Genel Yönetim Binası’nda gerçekleştirildi.Bugün...

24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü kutlu olsun

Bugün 24 Mayıs Uçak Teknisyenleri günü…Havacılık sektörünün görünmez kahramanları Hava Aracı Bakım Teknisyenlerinin, 24...

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı 2024 yılı Nisan ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, Sivas Nuri...

FAA’den, United ve American Airlines filosundaki 300 Boeing uçağı için hayati uyarı!

 DailyMail.com'un özel haberine göre, FAA bu yılın başlarında Boeing jetlerindeki olası bir kusuru gidermek...