Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, süregelen Korona krizi döneminde talebin toparlanmasını beklemediği için Airbus A380’lerin yeniden göklere dönmesinin en az iki yıldan önce mümkün olmadığını söyledi.

Airlines 2050 online konferansında konuşan Al Baker, “Bu tür bir talep olmayacak ve talep artmaya başlarsa ve yolcular A380’i isterse, bunu ancak fiyatı düşürerek başarabilirsiniz” dedi.

Qatar Airways A380’lerin kaderi krizin başlangıcından bu yana tehlikede. Havayolu, söz konusu uçakları yere indiren ilk taşıyıcılardan biriydi. Şimdilik, uzun mesafe pazarı için iki daha verimli alternatif olan Airbus A350 ve Boeing 787 Dreamliner’ı kullanmayı tercih ediyor.

Temmuz 2020’de, A380’leri yeniden uçuran rakibi Emirates’e atıfla, Qatar Airways’a ait A380 filosunun hizmete devam etme ihtimalinin düşük olduğunu aktaran Al Baker, “Çevresel etki faktörünü değerlendirdik; bu kadar büyük bir uçağı düşük talep varken uçurmak, çevresel sorumluluklarımızı karşılamıyor ve ticari anlam da ifade etmiyor” yorumunda bulundu.

A380’ler, şu anda sadece üç taşıyıcıyla dünya çapında uçuyor. Emirates, Korean Air ve China Southern Airlines ( ZNH ). Air France’in tüm A380’leri emekli ediyor. BAE merkezli Etihad ve Lufthansa’nın bu yönde çalışma başlattıkları biliniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.