Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaYazarlarEyup TurşucuQatar Havayolları Kıdemli Pilotları Ayırıyor

Qatar Havayolları Kıdemli Pilotları Ayırıyor

Geçtiğimiz aylarda çoğu Körfez Ülkesinde büyük işten çıkarmalar görüldü. Bu eğilim şu anda Qatar Airways’de daha fazla pilotun işten çıkarılmasıyla devam etmekte.

Özet olarak Qatar Airways pilotları kovuyor denilebilir.

Qatar Airways bu hafta pilotlara son istihdam bildirimlerini gönderiyor. Bu bildirimlerin içeriği:

“Bu mektup, işgücü gereksinimimizin yakın zamanda gözden geçirilmesinin sonucunu size bildirmek için gönderilmiştir. Personel fazlalığı nedeniyle, şirketteki hizmetlerinizin artık gerekli olmadığını size bildirmekten üzüntü duyuyoruz.” bilgisi yer almaktaydı.

Bu bildirimleri alan pilotlara, sözleşme hükümlerine göre bildirim süresi yerine 90 günlük maaş alacakları söyleniyor. Bu pilotlar Katar’da çalışma vizesiyle bulundukları için, bu süre içerisinde başka bir vize bulamazlarsa haftalar içinde toplanıp ülkeyi terk etmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

60 yaş üstü pilotların işten çıkarılması

Bu kriz sırasında pilotların işten çıkarıldığını görmek beklenmedik bir durum olmasa da, talihsiz kısım, Qatar Airways’in içinde olduğu durumdur. Kesin kriterler bilinmemekle birlikte, Qatar Airways en azından kısmen, 10 yılı aşkın süredir havayolunda bulunan kaptanların işten çıkarılması seçeneklerini kullanacaktır.

Bu, Qatar Airways’in havayolunda kabin ekibine 15+ yıla sahip olanların işten çıkarma bildirimlerinde yer alan ve işten çıkarırken uyguladığı yaklaşıma benzemektedir.

Sendikalı bir havayolunda işten çıkarmalar genellikle kıdeme dayalı olarak gerçekleşir ve bu, havayoluna bağlılığı yansıttığı için birçok yönden adildir. Qatar Airways ise şirkete olan bağlılığı göz ardı ederek havayolunun maliyetini en aza indiren yaklaşımı benimsiyor ki, 60 yaşın üzerindekiler işten çıkarılıyor, çünkü gerçekçi bir şekilde zaten birkaç yıl içinde emekli olmak zorunda kalacaklar; bu nedenle azalan talep döneminde onları işte tutmak için hiçbir neden yoktur.

Daha çok genç pilot yerine bazı kıdemli kaptanları görevden alarak, havayolu, bu kıdemli kaptanlara daha fazla ödeme yapıldığı için para tasarrufu yapıyor.

Havayolu, bazı belirli filolardan pilotları işten çıkararak, farklı uçaklara gitmeye zorlanabilecek pilotlar için gereken yeniden eğitim miktarını en aza indirebilecektir.

Körfez ülkesi havayolları, dünyanın dört bir yanındaki pilotlara devasa jetlerle uçmaları ve iyi para kazanmaları için inanılmaz fırsatlar sunmaktadır. En azından herşeyin iyi gittiği dönemde durum böyleydi. Zaman kötüleşince işten çıkarılabilir ve ülkeyi terk etmeye zorlanabilirsin, artık haftalar içinde evine dönebilirsin.

Bir Körfez ülkesinde pilot olarak çalışmak, zaman iyi olduğunda harika bir iş olabilir, kötü zamanlarda ise tamamen farklı bir hikaye ile karşılaşmak olasıdır. Bir sendika olmadığı için havayolu, pilotları dilediği gibi işten çıkarmakta özgürdür. Bu, en uzun hizmete sahip (ve dolayısıyla en “pahalı”) pilotların işten çıkarılmasını içerebilir.

Dünyayı sarsan pandemi krizi tüm sektörlerde olduğu gibi havayollarında da çok ciddi zarara yol açarak çalışanların işlerini kaybetmelerine yol açmıştır. Öz sermayeleri güçlü şirketler bu dönemde işten çıkarma seçeneğini son çare olarak uygulamak üzere mücadeleye devam etmektedirler. Diğerlerinde ve bilhassa sendikal hakları olmayan ülke havayollarında yoğun olarak işten çıkarılma söz konusudur.

Kabul etmek lazım ki pandemi etkisi kısa sürede sonlanabilecek gibi görünmemektedir. Ama ortada bir gerçek var “1 veya 2 sene sonunda pandemi etkisi zayıflayıp insanlar seyahat etmeye başladıklarında” bu sefer pandemi döneminde acımasızca insanları işten çıkaran işletmelerin uçuş ekibi bulmaları çok kolay olmayacaktır. En azından yüksek maliyetler ödeyerek istihdam edebileceklerdir.

Bir an önce Dünyanın sağlığına kavuşarak tekrar iyi günlere dönmesini dileriz.

Sağlıklı, Emniyetli Uçuşlar

 

Eyup Turşucu

Kaptan Pilot(E)

Kaza Araştırma Uzmanı

Facebook ile Yorum Yapın

Diğer Haberler

Atatürk Havalimanı 30 Dakika Hava Trafiğine Kapandı

İstanbul'da gece saatlerinde Atatürk Havalimanı 30 dakika uçuş trafiğine kapatıldı, uçaklar Ankara, Antalya ,İzmir ve Çorlu Havalimanlarına yönlendirildi İstanbul'da gece etkisini gösteren yoğun tipi ve...

1 Milyon Yolcu Barajına Dayandı

Alanya Gazipaşa Havalimanı, 2014 yılına oranla yüzde 26 büyüdü. 2014 yılında 726 bin 201 olan yolcu sayısı 2015'te 912 bin 233 kişi olduAlanya Gazipaşa...

Benzer Haberler

FAA, Boeing Max uçaklarının ‘kontrol kaybına yol açabilecek kablolama kusuru’ açısından denetlenmesini istiyor

MAX uçaklarına ilişkin ilk yazımı ikinci MAX kazası hemen sonrasında 13 Mart 2019’da yazmıştım....

Boeing ve Alaska Havayolları, tapa kapının patlaması nedeniyle açılan davada sorumluluğu reddetti

Boeing ve Alaska Air tarafından paylaşılan bilgilendirmelerde, 5 Ocak olayının ardından açılan davalara karşı...

Yakıt ikmali yapan görevli, A350 geri itmeden (pushback) birkaç dakika önce pitot tüplerinin kılıflarının takılı olduğunu görerek ciddi bir olayı önlemiş oldu

Şekil 1. Push back öncesi Pitot kılıfları takılı halde bulunan A350-941 uçağı27 Mayıs 2022'de,...

NTSB Bir Başka Boeing 737 MAX Uçağını Soruşturuyor

Ulusal Ulaşım Emniyeti Kurulu Perşembe günü yaptığı açıklamada, kalkış sonrasında Tapa kapının kopması olayını...

Belgrad Havalimanından Kalkışta Alçalma Işıklarına Çarpan E195’in Kule konuşmaları Açıklandı

18 Şubat 2024 günü Belgrad Havalimanı 03L pistinden kalkış esnasında 12 ILS alçalma ışıklarına...

Air Serbia’na Ait E195 Uçağı Kalkış Esnasında Pist Sonundaki Antenlere Çarpmasını Takiben Geriye Dönerek Emniyetle İniş Yaptı

18 Şubat 2024 günü Air Serbia’nın E195 uçağı JU324 sefer sayısıyla Belgrad-Düsseldorf uçuşu için...

Alaska Havayollarının B737-9 Max Uçağının Kalkış Sonrasında Tapa Kapısının Gövdeden Kopması Olayına İlişkin Ön Rapor Yayımlandı

5 Ocak 2024'te, Alaska Havayollarının B737-9 Max uçağı Portland- Ontario CA tarifeli iç hat...

ABD 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarını onayladı, pilot emeklilik yaşında artış kabul edilmedi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, nihayet uçakların 25 saatlik kokpit ses kayıt cihazlarıyla donatılmasını...