Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan açıklamada, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılması planlanan havalimanı projesiyle ilgili hazırlanan ÇED raporunun, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunarak, nihai kararın kabul edildiği belirtildi.

Komisyonun sonuçlandırdığı raporun, halkın önerileri alınmak üzere görüşe açıldığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık, halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen ÇED raporu, 10 gün halkın görüşüne açılmış olup, bu süreçte Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına müracaat edebilir.”

100 milyon ton taş kullanılacak

Rize Havalimanı, Pazar ilçesinin Yeşilköy köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıktaki deniz dolgu alanında yapılacak.

Derinlik yapısı itibarıyla dünyada ilk olma özelliğini taşıyacak havalimanı inşaatında, 100 milyon ton civarında taş kullanılacak. Proje kapsamında saatte 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği, 45 metre eninde ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek.

( Rize-okur53)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.