Norveç Hava Kuvvetleri F-16 savaş uçağı

Romanya Milli Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri’ne katılacak 32 adet ikinci el F-16AM / BM avcı uçağının Norveç’te satın alınmasına ilişkin anlaşmanın onaylanması için Romanya Parlamentosu’na resmi bir talep gönderdi. 

Romanya parlamentosu anlaşmayı onaylarsa, Romanya F-16 filosunu neredeyse üç kat artırabilecek. Rumenlerin şu anda Portekiz’de satın aldıkları sadece 17 adet ikinci el F-16AM / BM avcı uçağı bulunuyor.

Romanya, Norveç’te 32 F-16 satın almak için 354 milyon avro veya birim başına ortalama 10 milyon avro harcamayı planlıyor. Romanya, F-16’ları modernize etmeye yönelik yedek aksam ve ekipmanın ABD’de satın alınması için 100 milyon avro daha harcamayı planlıyor.

Romanya, gelecekteki F-16’larının doğrudan onarım ve bakımını Aerostar uçak şirketinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

2019 yılında Romanya aynı anda altı NATO üyesinden (Belçika, Danimarka, Hollanda, Portekiz, Yunanistan ve Norveç) kullanılmış F-16’ların olası satın alma talebine sadece Norveç cevap verdi.

Defense Express’e göre, Norveç , F-35’in yeniden silahlandırılmasının bir parçası olarak, 2021’in sonunda mevcut 57 F-16 avcı uçağının tümünü hava kuvvetlerinden çekmeyi planlıyor .

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.