Kıbrıslı Rum öğrencilerin Türkiye’de düzenlenen bir spor turnuvasına Pegasus Hava Yolları’yla gönderilmesi konusunda Rum Eğitim Bakanı’nın soruşturma başlattığı bildirildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Rum Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kıbrıslı Rum öğrencilerin Trabzon’da düzenlenen dünya çapındaki bir spor müsabakasına Ercan Havaalanı’ndan da seferler gerçekleştiren Pegasus Hava Yolları’yla gitmiş olmaları konusunda soruşturma başlattığını yazdılar.

Habere göre bakanlığın açıklamasında, KKTC’de faaliyet gösteren hava yolu şirketlerinin kullanılmamasına ilişkin ortak bir politika bulunmadığı belirtilerek, gelecekte benzer durumların yaşanmaması için Rum Dışişleri Bakanlığı ve diğer yetkili dairelerden, ortak süreç belirlenmesi talebinde bulunması istendi.

Gazete, Eğitim Bakanlığı Genel Müdürü Egli Pandelaki’nin konuya ilişkin açıklamasında, öğrencilerin Trabzon’a gidiş şekillerinin özel komite tarafından gerçekleştirildiğini ve ne kendisinin ne de eğitim bakanının bundan haberi olduğunu açıkladığını aktardı.

Pandelaki, konunun araştırılmaya başlandığını ifade ederek Rum öğrencilerin Türkiye’ye seyahat şekillerine de açıklık getirdi. Pandelaki, öğrencilerin Trabzon’a İstanbul’dan gittiklerini ve hem gidiş hem de dönüşlerinde Pegasus Hava Yolları’nı kullandıklarını vurguladı.

Öte yandan DİKO, EDEK ve Vatandaşlar İttifakı konuya ilişkin açıklamalarında öğrencilerin Ercan Havaalanı’na da uçuşlar gerçekleştiren bir hava yoluyla Türkiye’ye gönderilmelerini kınadılar. (BRTK)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.