Rusya’nın insansız savaş uçağı projesi Sukhoi Okhotnik-B’nin (Avcı/ Hunter) yeni fotoğrafları yayınlandı.

Avcı (Hunter) kod adına sahip hava aracının dün yayınlanan ilk fotoğraflarından sonra daha detaylı olarak farklı açılardan fotoğrafları da yayınlandı. Boyut karşılaştırması olarak Avcı’nın çekilmesi için kullanılan iş makinesi ile yapılan görsel karşılaştırmalara göre Avcı’nın Amerikalı muadili Northrop Grumman tasarımı X-47B ile benzer boyutlarda olduğu tahmin ediliyor. X-47B’nin 11,5 metre uzunluğunda ve 18,8 metre kanat açıklığına sahip olduğunu belirten uzmanlar Avcı’nın da yaklaşık olarak bu ölçülerde olduğunu tahmin ediyor.

Savaş uçaklarında kullanılan standart Saturn AL-31F art yakıcılı bir motorun kullanıldığı düşünülen Avcı’nın kalkış ağırlığı olarak bir ağırlığa sahip olsa da ısıl iz görünürlüğü açısından ciddi problemlere sahip olduğu düşünülüyor. Avcı’yı tasarlayan Sukhoi’nin beşinci nesil savaş uçağı Su-57 Pak Fa için geliştirilen Saturn AL-41F motorunun da Avcı’da kullanılabileceği değerlendiriliyor.

Avcı’da kullanılan motorun ve nozzle çıkışının açık bırakılmış olması başta ısıl iz problemine neden olacağı gibi bunun yanında aracın farklı açılardan radar görünürlüğünü de etkileyeceği değerlendiriliyor. 2019 yılı içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştireceği tahmin edilen Avcı’nın gelişim sürecinin yaklaşık yedi yıl sürdüğü tahmin ediliyor.

Kaynak: www.BagimsizHavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.