Rus hackerlar Şubat ayında Ukrayna savaşının başlamasından sonra  AB yaptırımları nedeniyle Baltık ülkelerinin Rusya’nın Kaliningrad yerleşim bölgesine malların taşınmasını engelleyince, Litvanya’daki şirketlere ve yetkililere siber saldırları düzenledi. Bilgisayar korsanları ayrıca Amerikan eyaletlerinin ve muhtemelen Kongre’nin web sitesini de felç etti.

Minimal düzeyde yaşanan saldırıların ardından Rus hackerların yine Amerikan havalimanlarına  geniş çaplı siber saldırılar düzenlediği bildiriliyor.

Uçuş operasyonları üzerinde etkisi yok

CNN televizyonun aktardığına kanalına göre, Killnet adı verilen Rus hackerlar  Amerikan havalimanlarına siber saldırı düzenledi. Pazartesi günü, web siteleri geçici olarak kullanılamayan ülkenin en büyüklerinden bazıları da dahil olmak üzere 14 havalimanı etkilendi.

Atlanta’daki Hartsfield-Jackson Havaalanı da etkilenenler arasındaydı. Bir havalimanı çalışanı, operasyonlar üzerinde herhangi bir etki olmadığını söyledi. En büyüklerinden olan Los Angeles Havalimanı dahil olmak üzere etkilenen diğerlerin de aksama yaşanmadı.

Havalimanı Web siteleri kasıtlı olarak aşırı yüklendi

Adınını açıklamayan bir siber güvenlik uzmanı, “Killnet, sözde DDoS saldırılarını kullanmayı seviyor. Saldırıya uğrayan web sitelerinin veya çevrimiçi hizmetlerin sunucuları, özellikle çok sayıda isabet nedeniyle aşırı yükleme yaparlar. bu durum geçici etkilenmeye yol açar ama aksama yaşanmaz.” dedi.