Rusya  2015 yılının sonbaharında Türkiye,Ukrayna ve Mısır’a yapılan uçuşlara yasak getirdi. Yasaklanan uçuşlar Rus turistlerin en çok tercih ettikleri seferler olduğundan dolayı kayıp büyük oldu. Domodedovo Havaalanı Başkan Yardımcısı Denis Nujdin, popüler uşuşlara gelen yasaklardan dolayı Moskova havaalanlarının milyarlarca ruble kaybettiğini açıkladı.

Rusya’da düzenlenen Ulusal Sivil Havacılık Altyapısı Fuarında konuşan Domodedovo Havaalanı Başkan Yardımcısı Denis Nujdin, “Türkiye, Mısır ve Ukrayna’ya yapılan uçuşlara gelen yasaklar, sivil havacılık sektörünü olumsuz etkiledi.” diye açıklama yaptı.

En büyük zararın, Türkiye yönünde uçuşların kısıtlamasından dolayı  – üç milyar rubleden (38,5 milyon dolar) fazla olduğu belirtilirken, Mısır uçuş yasağından dolayı Rus havalimanları 2.3 milyar ruble (29 milyon dolar) ve Ukrayna’ya uçuş yasağından 690 milyon ruble (8,8 milyon dolar) zarar etti.

Rusya’nın 2015 yılın sonbaharında Türkiye’ye charter seferleri ve Mısır’a tüm uçuşlar da yasaklanmıştı.

Ayrıca Rusya, Ukrayna tarafından Rus havayolu şirketlerine uygulanan ülkeye uçuş yasağına karşılık olarak 25 Ekim tarihinden itibaren Ukrayna havayolu şirketlerinin de Rusya Federasyonu’na uçuşlarını yasakladığını açıklamıştı. MOSKOVA (QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.