Pazartesi, Haziran 17, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Sahil güvenlik helikopteri mülteci genci böyle kurtardı (VİDEOLU)

27 kişiye mezar olan Edremit açıklarındaki faciada, filmleri aratmayacak bir kurtarma operesyonu yaşandı. Helikopterdeki arama kurtarma uzmanı Astsubay Tuncay Ceylan vinç yardımıyla denize indi. Ceylan,büyük bölümü suya batan 10 metrelik teknenin ucuna tutunan 20 yaşındaki Pelen Hüseyin adlı Suriyeli sığınmacıyı ölümden kurtardı.

EDREMIT’TE içinde 40 kişinin bulunduğu tekne, umut yolculuğunda Altınoluk açıklarında geçen gün battı. Haberi alan Salih Güvenlik ekipleri yola çıktı. İhbarın üzerine TCSG 510 helikopteri ile TCSG 552 uçağı da İzmir’deki üsten havalandı. Ekipler olay yerine geldiğinde 11’i çocuk, 27 kişinin yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Uçak ve helikopterdeki kameralar, çalışmaların her anını kaydetti. Ekipler bölgeye ulaştığında yaklaşık 10 metrelik fiber teknenin büyük bölümü suya batmıştı, yaklaşık 1 metrelik burun kısmının ise henüz su üzerindeydi. Teknenin burnuna tutunan bir sığınmacının el sallayarak yardım istemesi üzerine, helikopterdeki arama kurtarma uzmanı Astsubay Üstçavuş Tuncay Ceylan vinç yardımıyla denize indi. Ceylan, 20 yaşındaki Pelen Hüseyin adlı Suriyeli sığınmacıyı ölümden kurtardı.
İki günde 869 kişi yakalandı
ÇANAKKALE’nin Ayvacık İlçesi’nde, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmeye çalışan 72 Suriyeli yakalandı. Sadece iki günde yakalanan sığınmacı sayısı toplam 869’a ulaştı. Göçmen kaçakçılığından gözaltına alınan 13 kişiden 10’u ise sevk edildiği adliyede tutuklandı. Ayvacık Jandarma Komutanlığı ekipleri, Büyükhusun Köyü sahilinde Suriye uyruklu bir grup sığınmacıyı beş metre uzunluğundaki tekneye bindirmeye çalışan kişiyi fark etti. Bölgeye düzenlenen operasyonda, kadın ve çocukların da bulunduğu 20 sığınmacı ile kaçışı organize ettiği iddia edilen bir şüpheli yakalandı. Tekneye, sahil güvenlik ekiplerince el konuldu. Koruoba Köyü sahilinde gerçekleştirilen operasyonda ise 52 Suriyeli’nin zeytinlikler arasına gizlendiği belirlendi. Sığınmacılar, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancıları Geri Gönderme Merkezi’ne sevk edildi.
Ahşap teknede 97 kişi
İZMIR’de, yasa dışı yollarla Yunan adalarına gitmeye çalışan 202 sığınmacı yakalandı. Sahil Güvenlik ekiplerinin havadan ve denizden sürdürdüğü çalışmalarda Dikili ilçesi Bademli açıklarında, Midilli Adası’na gitmeye çalışan ve içinde sığınmacıların bulunduğu iki bot tespit edildi. Ekipler, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye uyruklu 105 sığınmacıyı yakalayarak Dikili’ye getirdi. Arama çalışmalarında Çeşme açıklarında ise Sakız Adası’na geçmeye çalışan ahşap tekne içinde 97 sığınmacı yakalandı. Suriye uyruklu olduğu anlaşılan sığınmacılar Çeşme’ye getirildi. (Yeniyüzyıl)
Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR