Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turist sayısındaki kaybı alternatif pazarlarla telafi etmeye odaklanan sektörü, şimdi de Rusya’ya yönelik yaptırımlar sıkıntıya soktu. Turizm sektörünün önde gelen uzmanlarından gazeteci Fehmi Köfteoğlu, Dünya gazetesindeki yazısında konuyu gündeme taşıdı.
 Türkrus.com.un Dünya Gazetesinden aktardığı habere göre, Ukrayna’daki gelişmelerle sektörün en önemli turist kaynaklarından Rusya ve Ukrayna’dan gelecek ziyaretçi sayısında önemli oranda gerileme beklenirken, sektör üstüne bir de TUI’den gelen kötü sürprizle karşı karşıya kaldı. Türkiye’ye gelen Avrupalı turistlerin önemli bir bölümüne aracılık eden Alman tur operatörü TUI’nin Türkiye’deki şirketi üzerinden, çalıştığı otellere önceki gün gönderdiği yazı sıkıntı yarattı.
Yazı özetle şöyle devam ediyor:
“TUI, Rusya’ya uygulanan yaptırımları gerekçe göstererek Rus sahipli partner operatörler üzerinden alınan rezervasyonların iptalini talep ettiği yazıda, yapılan ön ödemelerin iadesini isterken, hak edilmiş ödemelerin de yapılmayacağını bildirdi.
TUI’nin Türkiye’deki şirketi Tantur yetkilisinin imzasıyla otellere gönderilen yazıda, rezervasyonlarının iptal edilmesini istediği Baltık ülkelerindeki tur operatörlerinin TI Travel LLC, TI Baltics SIA ve Borublita olduğunu açıkladı. Adı açıkça zikredilmemekle birlikte, söz konusu şirketlerin sahiplerinin, Batı’nın yaptırım listesine aldığı Rus oligarklar olduğu anlaşılıyor.
Otelciler ne diyor?
Ortaya çıkan durum karşısında otelciler ise şaşkın. Yazıyı alan otelcilerin bir bölümü Tantur’un, adı geçen firmaların gönderdiği müşterilerden dolayı doğan alacaklarının, yaptırımlar gerekçe gösterilerek ödenmediğini söylerken bir bölümü de yaz sezonuna yönelik sözleşme kapsamında yapılan ön ödemelerin de iade edilmesinin istendiğini söylüyor. Otelciler, “biz sözleşmeleri Tantur ile yaptık” diyor.”
*
Rus Havalimanlarına uçuş yasağı onuncu kez uzatıldı

Öte yandan, Rusya havacılık kurumu Rosaviatsiya, Rusya’nın orta ve güney kesimlerinde bulunan 11 havalimanına uçuş yasağını onuncu kez uzattı.

Gazetem Rusya’nın aktardığı habere göre, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun başladığı 24 Şubat’ta ilk kısıtlamalar getirilmişti. Bakanlık, yasağın 1 Mayıs Moskova saatiyle 3:45’e kadar uzatıldığını duyurdu.

Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronezh, Gelendjik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-on-Don, Simferopol ve Elista’daki havaalanlarına uçuşlar sınırlı. Alternatif olarak, Federal Hava Taşımacılığı Ajansı Soçi, Volgograd, Mineralnye Vody, Stavropol ve Moskova havalimanlarının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Rusya Federasyonu Tur Operatörleri Birliği, güney havalimanlarının uçuş kısıtlamaları nedeniyle 2 milyondan fazla yolcu kaybedebileceğini tahmin ediyo

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.