Bu kimsenin beklemediği bir adımdı; Ocak ayında Airbus, Qatar Airways’den 50 Airbus A321 Neo siparişini iptal etti. Aylarca süren ve Airbus A350’deki boya sorunlarıyla ilgili tartışmalarla başlayan bir anlaşmazlık daha da tırmandı.

Qatar Airways iptali kabul etmedi ve Londra mahkemesine şikayette bulundu. Karar açıklanana kadar Airbus’ın 50 jet için yer tahsis etmesine izin verilmedi.  Mahkeme, Qatar Airways’in şikayetini reddetti.

Airbus’ın başka yerlere jet satmasına izin verildi

Airbus artık uçağı başka bir yerde pazarlayabilir. Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok havayolunun filo planlaması değişti. A321 Neo gibi uzun menzilli daha küçük uçaklar talep görüyor. Boeing’den, koltuk sayısı açısından karşılaştırılabilir ürün Boeing 737 Max 10 olacaktır. Ancak henüz onaylanmadı ve onaylanması biraz zaman alabilir.  A321 Neo’dan daha kısa menzile sahip olması dezavantaj olabilir.

Qatar Airways de şikayette aynı şekilde savundu. Havayoluna göre, jetler için eşdeğer bir ikame yoktur. Havayolu, uçakla Belgrad, Sofya, İstanbul, Kolombo, Tiflis veya Medine gibi büyük jetlerin her zaman doldurulamayacağı destinasyonlar sunmak istedi.

Mahkeme: İhtiyaç kiralama ile karşılanabilir

Londra Yüksek Mahkemesi’ndeki bir yargıç, olayları farklı gördü. Başvuruyu 26 Nisan Salı günü, Qatar Airways’in alternatif uçak tedarik edebileceği gerekçesiyle reddetti. A321 Neo’nun ilk teslimatının 2023’ün dördüncü çeyreğinde yapılması bekleniyordu.

Hâkime göre ihtiyacın leasing yoluyla karşılanmasının yolları vardır. Airbus, daha önce kiralama durumunda Katar için ortaya çıkacak ek maliyetlerin tazminat ödemeleriyle karşılanabileceğine söz vermişti. Mahkeme ayrıca, havayolunun mahkemede Airbus A350 sorunlarıyla ilgili daha büyük davayı kazanması halinde Airbus’ın Qatar Airways’i üretim programına geri alabilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Dava…

A321 Neo siparişiyle ilgili anlaşmazlık, Londra Yüksek Mahkemesi önündeki daha büyük süreçten sadece bir sapmaydı. Qatar Airways, Aralık ayında Airbus’a dava açtı ve Airbus A350’leri aylardır yerde kaldığı için neredeyse bir milyar avro tazminat istiyor.

 Airbus da yaptığı açıklamada buna dikkat çekiyor. Mevcut A321 Neo kararından sonra bir sözcü, “Airbus’un şeffaf ve güvene dayalı işbirliğinin sektörümüzde önemli olduğu konusundaki konumunu tanıyan mahkemenin kararından memnunuz. .Bununla birlikte, A350 davası, A350’nin emniyet ve uçuşa elverişliliğinin yanlış beyan edilmesiyle ilgili olup, savunmaya devam edeceğiz, ayrıca operatörlerin itibarı ve uçuş emniyeti düzenlemeleri, haksız iddialar karşısında aynıkonunuyu takip edeceğiz.” dedi.

…ve başka bir dava

Qatar Airways başlangıçta  Airbus A350’nin gövde kaplamasını yetersiz bularak eleştirdi  Başlangıçta sadece boya ile ilgili sorunlardan bahsettikten sonra, bir noktada yıldırımdan korunma da bir sorun haline geldi. Bu arada Qatar Airways,  yakıt tanklarında yangın tehlikesinden bile bahsetti. Katar’ın havacılık otoritesi, ulusal havayolunun A350’lerinden 21’ini yere indirdi. Ancak Avrupa’daki, ABD’deki ve dünyadaki muadilleri hiç çekinmiyor ve jeti uçurmaya devam ediyor.

Airbus başından beri iddialara karşı kendini savundu. Finnair ve Lufthansa gibi diğer havayollarında da boyayla ilgili sorunlar ortaya çıktı. Ancak bunun güvenlik üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu arada uçak üreticisi de dava açtı. ABD’de Airbus, Qatar Airways’in teslim almayı reddettiği iki A350 için Qatar Airways’e 220 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Ayrıca üretici, havayoluna verdiği kredileri geri istiyor.

Qatar Airways mahkeme masraflarını ödemek zorunda

Şirketlerin birbirlerinden aldıkları devasa meblağlarla karşılaştırıldığında, 331.000 dolar aslında uygun bir ödeme. Ancak Qatar Airways, bu tutarı şimdi 14 gün içinde Airbus’a aktarmak zorunda oldukları için hala rahatsızlık duyabilir. Çünkü havayolu mahkeme masraflarını karşılamak zorundadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.