Yaz aylarında ülke dışına çıkan Rusya vatandaşlarının sayısı ise yüzde 80 oranında azalarak 3,1 milyona geriledi. Yılın üçüncü çeyreğinde Rusya vatandaşlarının en çok seyahat ettiği ülke ise 1 milyon 90 bin kişiyle Türkiye oldu. Korona yüzünden Avrupa’dan Asya’ya hemen her yerin kapılarını kapattığı dönemde Rus turistler kurtuluşu Türk sahillerinde buldu.
Tur Operatörleri Birliği’nin (ATOR) FSB Sınır Servisi verilerine dayandırdığı açıkalamada, 2019 yazında ülke dışına çıkan insan sayısı 16 milyon olurken, bu yıl sayının 3,1 milyonda kaldığı bilgisi yer aldı.
Rusya vatandaşlarının en çok seyahat ettiği ikinci ülke, 1 milyon 28 bin kişiyle Abhazya. Bunu 398 binle Ukrayna, 146 binle Kazakistan, 81 binle Finlandiya, 43 binle Litvanya, 36 binle Güney Osetya, 35 binle Çin, 29 binle Estonya ve 26 binle İngiltere izliyor.
Ancak Tur Operatörleri Birliği, bu ülkelerden yalnızca Türkiye’ye seyahat edenlerin turist olarak gittiğine dikkat çekiyor. Diğer ziyaretler ise, özel ya da iş seyahati niteliğinde.
Rus ajansların Türk kaynaklara dayandırdığı istatistiklere göre, sadece Antalya’ya ağustos ve eylül aylarında gelen Rus turist sayısı 853 bin oldu.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.