Cumartesi, Haziran 15, 2024

BU HAFTA İLK 5 HABER

Benzer Haberler

Heathrow çalışanları Aralık ayında dört günlük grev planlıyor

Heathrow havalimanı çalışanları, ücretlerde kesinti planlayan işvereni protesto amacıyla Aralık ayında dört günlük grev planlıyor.

Koronavirüs krizi ve yolcu trafiğinin azalması nedeniyle, yaklaşık 4.000 çalışanın  ücretlerini yaklaşık yüzde yirmi azaltacak yeni sözleşmeler imzalaması istendi. İşçi sendikası, Heathrow havaalanı (LHR) yönetimini, çalışanlarını sindirmek ve zorbalık yapmakla suçlarken, havalimanı yönetiminin personel maaşlarından tasarruf etmek yerine kullanılabilecek nakit rezervleri olduğunu açıkladı.

Grev, İngiltere’nin başlıca havacılık sendikası olan Unite the Union tarafından organize ediliyor.

Unite’ın bölgesel koordinasyon görevlisi Wayne King, “Havalimanı COVID-19 salgınını işçilerin maaşını kalıcı olarak kesmek için bir sis perdesi olarak kullanıyor. Bu kararlar, Heathrow’u dünyanın en başarılı havalimanlarından birinde zorbalık ve gözdağıyla çalışan bir işyerine dönüştürecek, bu utanç verici. Küresel bir pandeminin ortasında hiçbir  işçi, milyarlarca  nakit rezervi olduğunu iddia eden bir işveren tarafından bu kadar derin ücret kesintileri yapmaya zorlanmamalıdır.Sendika, bu anlaşmazlığı her zaman, her yerde ve her yerde çözmek için görüşmelere katılmaya tamamen hazır”dedi.

Grevler, aralık ayının 1,14,17 ve 18’inci günde yapılacak. 24 saat sürecek grevler iki taraf arasında bir anlaşmaya varılmadığı takdirde muhtemelen havalimanı programını bozacak.

Heathrow Havalimanı sözcüsü “Unite’ın havacılık sektörünün en kötü kriz  yaşadığı sırada grev yapmaya karar vermesi çok üzücü. Şimdi havalimanını açık tutacak ve bu süre boyunca güvenli bir şekilde işlemesini sağlayacak kapsamlı acil durum planlarını etkinleştireceğiz “dedi.

Eylül ayında, Heathrow’un yolcu sayısı yüzde 84 azaldı ve Avrupa’nın en yoğun havalimanı unvanını Paris Charles de Gaulles’e kaptırdı. Birleşik Krallık’ın Kasım 2020’nin başında yeniden kısıtlama önlemlerini başlatmasının sonra ardından daha da kötüleşti. Heathrow yönetimi, Birleşik Krallık hükümetini yardım olmadan  işten çıkarılmanın kaçınılmaz olacağı konusunda uyardı.

Heathrow yönetimi günde yaklaşık 5 milyon £ (6,7 milyon $) kaybediyor ve gelecek yıl 22,6 milyon yolcu sayısını tahmin ediyor. Bu sayı 2019 seviyelerinin dörtte birinden daha az. Ancak yönetim mali durumun sağlam olduğunu ve 2023 yılına kadar bunu rezervleri olduğunu açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

ÇOK OKUNANLAR