Tupolev Tu-154 tipi uçağın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinden havalandıktan sonra irtibatı kesildi. 8 kişilik mürettebatla birlikte 91 kişiyi taşıyan uçağın Karadeniz’e düştüğü kaydedildi.

11:10 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI, YOLCULARIN LİSTESİNİ YAYINLADI

Rusya Savunma Bakanlığı, Tu-154’te bulunan yolcuların listesini yayınladı. 92 kişi arasında ‘Doktor Liza’ adıyla bilinen, Ukrayna ve Suriye’de sivillere yönelik yardımlarıyla tanınan doktor Elizaveta Glinka, Kızıl Ordu Korosu Sanat Yönetmeni Aleksandr Halilov ve Savunma Bakanlığı Kültür Dairesi Başkanı Anton Gubankov gibi isimler uçakta bulunuyordu.

11:01 ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Uçağın enkazının bulunduğu bölgede arama-kurtarma çalışmaları 7 gemiyle ve bir Ka-32 helikopteriyle yürütülüyor. Simferopol ve Gelencik’te iki Mi-8 helikopteri kalkışa hazır vaziyette bekletiliyor.

10:48 NTV ses operatörü Yevgeniy Tolstoy, uçuştan önce havalimanından bu fotoğrafı paylaşmıştı.

10:37 Rus NTV televizyonu, Tu-154 uçağında üç çalışanının bulunduğunu duyurdu. Açıklamaya göre düşen uçakta NTV muhabiri Mihail Lujnetskiy, kameraman Oleg Pestov ve ses operatörü Yevgeniy Tolstov vardı.

Zvezda televizyonu da üç çalışanının düşen Tu-154 tipi uçakta bulunduğunu açıkladı. Muhabir Pavel Obuhov, kameraman Aleksandr Suranov ve kameraman yardımcısı Valeriy Rjevskiy Suriye’ye giden uçakta yer alıyordu.

10:30 ALEKSANDROV KIZIL ORDU KOROSU VE GAZETECİLER UÇAKTAYDI

Uçakta bulunanların kim olduğu konusunda teyit beklediklerini de söyleyen Peskov, “Ancak şu an itibarıyla uçakta Aleksandrov Korosu’nun ve gazetecilerin olduğu biliniyor. Diğerleri için teyit bekliyoruz” dedi.

10:17 KIYIDAN 6 KM MESAFEDE BİR YOLCUNUN CESEDİNE ULAŞILDI

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, kıyıya 6 km mesafede bir yolcunun cesedine ulaşıldığını bildirdi. Konaşenkov, “Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tu-154 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin cesedine Soçi kıyı şeridinin 6 km açıklarında ulaşıldı. Ceset, arama-kurtarma gemisine alındı” dedi. ​Konaşenkov, “Rusya Savunma Bakanlığı’na ait Tu-154 uçağının düşmesi sonucunda hayatını kaybeden bir kişinin cesedine Soçi kıyı şeridinin 6 km açıklarında ulaşıldı. Ceset, arama-kurtarma gemisine alındı” dedi. Uçakta bulunanların kim olduğu konusunda teyit beklediklerini de söyleyen Peskov, “Ancak şu an itibarıyla uçakta Aleksandrov Korosu’nun ve gazetecilerin olduğu biliniyor. Diğerleri için teyit bekliyoruz” dedi.

10:05 PUTİN DURUMLA İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kazaya dair gelişmelerle ilgili bilgilendirildiğini ifade etti.

09:34 İNCELEME EKİBİ OLAY YERİNE ULAŞTI

Rus Soruşturma Komitesi, Rusya Savunma Bakanlığı’na ait uçağın Karadeniz’e düşmesinin ardından soruşturma başlattı. Komitenin temsilcisi Svetlana Petrenko, askeri uzmanların belgeleri ve Tu-154’ün Suriye’ye uçmasına izin veren kişilerin incelendiğini kaydetti. 09:20

SAVUNMA BAKANLIĞI UÇAĞIN DÜŞTÜĞÜNÜ ONAYLADI

Rusya SAvunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Soçi’den kalkan uçağın kalıntılarının kıyıya 1.5 kilometre mesafede, 50 ila 70 metrede bulunduğunu ifade edildi 09.05 Uçağın muhtemelen kalkışta kaza yaptığını ifade eden yetkililer, mürettebat ya da yolculardan kurtulan kimse olmasının mümkün olmadığını ifade etti. 09.00: Yerel medya, Soçi yakınlarında bir kaza alanı bulunduğunu aktardı.

Sputnik’e konuşan Rusya Savunma Bakanlığı’nda bir kaynak, 91 kişiyi taşıyan çaktakilerin 8’inin uçuş kabin görevlisi olduğu kaydedildi.

Pazar günü Rusya’nın Soçi kentinden kalkan uçağın Krasnador bölgesinin güneyindeki dağlara çarptığı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na ait olduğu ifade edilen uçaktaRus basınına göre gazeteciler, askeri yetkililer ve Kızıl Ordu Korosu’ndan müzisyenleri vardı. Rusya Savunma Bakanlığı’ıdan yapılan açıklamada, “Elde edilen ilk verilere göre, T-154 numaraı silahların ABD’de satışı durduruldu. Rusya Savunma Bakanlığı’ıdan yapılan açıklamada, “Elde edilen ilk verilere göre, T-154 numaralI silahların ABD’de satışı durduruldu. İlk bilgiler jetlerin, Suriye’deki Hmeymim Üssü’ne gittiğini gösterirken; uçak, yerel saatle 05.20’de havaladı, iletişim 05.40’da kesildi” dendi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.