Rusya, içlerinde ünlü Kızıl Ordu Korosu’nun 64 üyesinin de yer aldığı 92 kişiyi taşıyan askeri Tu-154 uçağının dün Karadeniz’e düşmesi sonrası bugün yasta.

Uçağın düşmesine neyin sebep olduğunun belirlenmesi için soruşturma devam ederken, yetkililer Tu-154’ün bir terör eylemi sonucunda değil teknik bir problem ya da pilotaj hatası nedeniyle düşmüş olabileceği üzerinde duruyor.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Tu-154 uçağının bir terör eylemi sonucunda değil teknik bir problem ya da pilotaj hatası sebebiyle düştüğünü tahmin ettiklerini söyledi. Sokolov, uçağın düşmesine kesin olarak neyin neden olduğunu soruşturma sonucunda anlayacaklarının altını çizdi.

‘KARA KUTULARIN YERİ BELİRLENDİ’

Rus Hava Kuvvetleri Komutanı Viktor Bondarev Tu-154 uçağının karakutularının yerinin belirlendiğini kaydetti. Fakat Bondarev kötü durumda olmadıklarını tahmin ettiğini söylediği karakutulara henüz ulaşılamadığını belirtti.

Bondarev ayrıca uçağın teknik bakımdan bir probleminin olmadığını ve kısa bir süre önce bakımdan geçirildiğini söyledi.

Bu arada Karadeniz’deki arama çalışmaları sonucunda bulunan uçaktaki on kişinin cesedi kimliklerinin belirlenmesi için İl-76 tipi bir uçakla başkent Moskova’ya ulaştırıldı. Uçakta düşen Tu-154 enkaz parçalarının da yer aldığı belirtildi.

Kazada hayatını kaybedenlerin cesetlerinin bulunabilmesi için 39 geminin ve 3.500 kişinin katıldığı bir arama operasyonu düzenleniyor. Suriye’nin Lazkiye kentine gitmek için Moskova’dan kalkan Tu-154 uçağı yakıt ikmali için Soçi’deki Adler Havaalanı’na iniş yapmış, buradan kalktıktan 20 dakika sonra radardan kaybolmuştu. Daha sonra Karadeniz’de uçağın enkazının parçaları bulunurken, Rusya Savunma Bakanlığı kazadan kurtulan olmadığını açıklamıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de televizyondan halka hitap edip ulusal yas ilan ettiğini açıklamıştı. Putin, “Kazanın nedenlerinin belirlenmesi için kapsamlı bir soruşturma yürütecek ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek için de gereken her şeyi yapacağız” demişti.

​KIZIL MEYDAN’DA ANMA TÖRENİ DÜZENLENECEK

Rusya’da dün Soçi ve diğer bazı kentlerde hayatını kaybedenler için çeşitli törenler düzenlendi. Kazanın ardından bugün Rusya’nın pek çok kentinde hayatını kaybedenler için törenler gerçekleştiriliyor. Hayatını kaybedenler için bugün Kızıl Meydan’da yer alan Aziz Vasiliy Katedrali’nde de bir anma töreni düzenlenecek.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.