Rus Donanmasına bağlı uçak gemisinin Akdeniz’e gideceği bildirildi.

Rusya Deniz Kuvvetleri’ne atıfta bulunan Rusya’nın TASS haber ajansı, Rus Donanması’nın aktif hizmetteki en gelişmiş gemisi olan Amiral Kuznetsov uçak gemisinin Akdeniz’e yazın gideceğini belirtti.

Deniz Kuvvetleri’nin üst düzey yetkilisi, TASS’a verdiği bilgilere göre, günümüzde Amiral Kuznetsov gemisi, uzun yolculuk öncesi Rusya’nın Murmansk şehrinde bulunan gemi onarım tersanesinde bulunuyor. Geminin gördüğü tamirat işlerinin yanı sıra gemi depolarının, yeni uçak mühimmatı için modernizasyon işlemlerinden geçtiği ifade edildi.

Amiral Kuznetsov gemisinin Akdeniz’de hangi görevleri yerine getireceği açıklanmadı.

2013 yılından beri Rusya, Akdeniz’de devamlı olarak ondan fazla savaş gemisi bulunduruyor. Bu süre içinde bazı gemilerin rotasyonu da gerçekleştirildi.

Amiral Kuznetsov gemisinin ana vurucu gücünü çok amaçlı SU-27K ve SU-33 Flanker uçakları oluşturuyor. Hava üstünlüğü ve savunma görevlerini yürüten bu uçaklar, keşif ve mayın arama görevlerinde de kullanılabiliyor. İki kişilik SU-33UB ve SU-25UT eğitim uçakları ve anti-denizaltı görevlerini de yürüten KA-27 Helix helikopterleri geminin diğer hava unsurlarını oluşturuyor.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.